Poznáte nejčastější brouky a hmyz v bytech?
Cestu do vašeho udržovaného domu si vždycky nějaký ten brouček najde. Můžete si ho přinést z obchodu nebo jen z nějaké procházky venku či od sousedů. Boj je s nimi vždycky problematický. Přesto poznáte nejčastější brouky a hmyz, kteří tak rádi k vám lezou?
Kobercoví brouci
V případě, že máte koberec, tak se nejspíše můžete setkat i s kobercovým broukem. Objevit se vám v něm můžou tři druhy, kteří vypadají velmi podobně. Rozdíl mezi nimi je ale v barvě.
Pestrobarevný kobercový brouk
Tito malí broučci mají buď celistvě nebo skvrnovitě zabarvené tělo, a to ve žluté, černé, bílé nebo hnědé barvě. Většinou jsou dlouzí 3 milimetry. Larvy jsou oválné nebo protáhlé délky a mají hnědé nebo černé štětiny.
Černý kobercový brouk
V dospělosti má tento brouk pevné černé tělo a nahnědlé nohy. Larvy se liší od světle žluté přes zlatavou až po tmavé hnědou. Dorůstají až do 5 milimetrů.
Běžní kobercoví brouci
Ti mají černé, bílé, červené nebo oranžové šupiny. Zato jejich larvy jsou červenohnědé a pokryté jemnými chlupy.
Mol šatní
Objevili jste na svém kabátě červovitý hmyz s tuhým tělem? Pak vaše nevítaná návštěva se jmenuje šatní mol. Jejich larvy bývají zploštělé a dlouhé kolem 1,3 cm. Mají rádi kožešinu, flanel, vlnu či obyčejné vlasy. Navíc dospělí jedinci jsou velmi malí.
Mol moučný
Je to běžný potravinový škůdce. Sice se dozvíte, že potraviny, které jsou jím kontaminované nemusíte vyhazovat, přesto to udělejte. Vyhnete se tak možným vážnějším komplikacím. Někteří odborníci vám mohou doporučit kvůli zničení larev strčit na chvíli mouku do mrazáku. Mol moučný dorůstá do délky až 12 mm. Larvy bývají špinavé bílé, ale abyste je viděli, musíte použít lupu. I on patří mezi brouky a hmyz, který doma najdete.
Švábi
Tohle je už vyšší liga. Švába doma potkat je opravdu za trest. Jejich trus totiž může způsobit i astma, alergie, či vám pošpiní oblečení. Mají rádi pot, skvrny od tělesných tekutin, spadlé kusy jídla a škrob z prádla. Navíc milují teplá jídla a rozlitý alkohol, nejraději pivo. Za zmínku stojí, že si v Číně z nich vyrábějí léky. Krém ze sušených švábů prý léči popáleniny, sirup zase vředy či špatné zažívání.
Červotoč spížní
Nejčastěji se nachází v potravinářských provozech, ale setkat se s nimi můžete i doma. V kuchyni se zaměřují hlavně na sladké, koření nebo dokonce granule vašich mazlíčků. Jsou maximálně půl centimetru velcí a mají žlutohnědou barvu. A jak zjistíte, že je máte u sebe doma? V papírových či plastových obalech od potravin naleznete okrouhlé výletové otvory a dírky.
Rybenka
Tento hmyz má rád bavlnu, len, umělé hedvábí a jakýkoli škrobený předmět. Je dlouhá většinou 1,3 cm. Tělo má skvrnitě stříbrnou či hnědou barvu. Aktivní bývají hlavně v noci a uvidíte je nejčastěji v podkroví, kde teplota může přesáhnout až 32 °C.
Štěnice domácí
V posledních letech se v bytech také objevují štěnice. Pokud na podlaze nebo na nábytku naleznete černé tečky, tak jste se nejspíš stali jejich obětmi. Jestliže se vám začaly vytvářet červené pupínky na vlastní kůži, máte doma vetřelce. Jejich svědění je velmi nepříjemné, stejně jako od komára. Rozhodně to neznamená, že máte doma nepořádek. Právě naopak. Můžete si je přinést v kufru z dovolené, v tašce či z hromadné dopravy. Problém je pak jejich likvidace. Na domácí prostředky zapomeňte a hned se obraťte na specializovanou firmu.
Najít doma nezvané brouky a hmyz je vždycky problém, ale se vším se dá poradit. Když nepomohou domáci prostředky, tak vám nezbyde nic jiného než si pozvat deratizátora.