Dipladenie: Vše o pěstování a přezimování
Není nad popínavé rostliny. Zasadit je můžete kamkoli, hlavně aby měly po čem se pnout a růst. Právě dipladenie je velmi oblíbená u milovníků růží, protože ji tolik připomíná. Pochází z Brazílie. Nejčastěji ji najdete v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí a stálou teplotou.
Má ráda světlo
Pokud dipladenii zasadíte na světlém stanovišti bez přímého letního slunce, máte polovinu úspěchu za sebou. Má ráda běžnou pokojovou teplotu, v zimě by neměla proto klesnout pod 13° C. Jinak vám na příliš chladném místě začne žloutnout, a navíc ji opadají listy. Také ji chraňte před větrem, který rozhodně není jejím přítelem. Velmi rychle dokáže polámat i potrhat květy či listy. Dejte si pozor i na dlouhodobé sucho, i to by se jí nemuselo líbit, i když něco vydrží.
Pokud máte viktoriánský skleník, nejspíš ji přes zimu umístěte tam. Když ji zasadíte do vhodných nádob, které budou velké a samo zavlažovací, budete spokojení. Opět fantazii se meze nekladou, takže si pořiďte kulaté či hranaté květináče.
Určitě ji pravidelně přihnojujte. Vybuduje se pak kořenový bal a silné, bohatě kvetoucí nadzemní výhony. Vybírejte spíše tekutá hnojiva s vyšším obsahem fosforu či plná tekutá hnojiva pro balkónové rostliny. Pokud si všimnete, že dipladenie málo kvete, potřebuje přesadit.
Dipladenie můžete i mírně zaštípnout či sestřihnout, je velmi rozpínavá. V období přezimování ji omezte zálivku, aby mohla projít vegetačním obdobím. Určitě se nezalekněte, když ji opadají listy. Na jaře, kdy ji musíte právě sestřihnout se vše spraví a opět obroste.
Jak se množí dipladenie?
A jak si ji namnožit? Vyberte vyzrálé stonkové řízky, které nesmí být ale dřevnaté. Až budete na jaře ji různě upravovat, můžete to vyzkoušet. Po řezu upravte délku asi na 8 centimetrů a dejte jej do vlažné vody, aby se vyplavily nečistoty. Řeznou ránu pak smočte ve stimulátoru a řízky zapíchejte do čistého perlitu, případně rašeliny či písku.
U dipladenie je velkou výhodou, že netrpí na žádné houby ani plísňové choroby. Mohou ji občas trápit jen škůdci. Oblíbila si ji molice a mšice ale tu usměrníte postřikem. Červci a puklice se mohou také objevit.
Typy dipladenie
Dipladenie žlutá
Dorůstá do výšky 25–200 cm. Můžete ji udržet ve tvaru roztomilého keříku, pokud ji seříznete. Kvete od května do října. Je to nejčastější pěstovaná rostlina v pokojových podmínkách, ale umístit ji můžete v letních měsících i venku. Pravidelně ji zalévejte, jinak vám začne žloutnout. Má dužnaté kořeny, které slouží jako velmi dobrá zásobárna vody.
Dipladenie sanderi
Má trubkovité květy v barvě bílé, červené, růžové nebo dokonce zlaté. Dorůstá do výšky 20–200 cm. Pěstujte ji v přenosné nádobě a zajistěte ji vysokou vzdušnou vlhkost. Je ideální jako překrásná pnoucí liána.
Dipladenie hybrida rio
Je vlastně nejmladší ze všech druhů. Byla objevena v roce 1840 v Ria de Janeiru. Kvete v barvách bílé, purpurové a růžové.
Je to vděčná popínavá rostlinka, se kterou se budete všude pyšnit. Koupit ji můžete i jako vánoční dárek pro ženu.
Všechny barvy v pohodě přes zimu dochovám do dalšího roku, jen žlutá to vždy nepřežije, pokouším se o to snad 5 let.