7 Tipů na domácí postřik na mšice
Pokud máte zahrádku, balkon či terasu, zřejmě jste se setkali s drobným hmyzem, který ji škodí. V bytě budete mít nejčastěji octomilky, ale venku se připravte na jiné škůdce, jako je třeba mšice. Milují hlavně růže, zeleninu i muškáty, ale setkat se s nimi můžete kdekoli jinde. Živí se velmi rychle a je bohužel častým jejich nešvarem, že než si jich všimnete už je pozdě. Jaký postřik na mšice je tedy vhodný?
1. Voda s mýdlem
Je to taková první pomoc. Vezměte kýbl a naplňte jej vodou a několika polévkovýma lžícemi tekutého mýdla. Roztok nalijte do rozprašovače, ale nestříkejte ho přímo na rostlinu, naopak. Naneste trochu vody na houbičku na nádobí a s její pomocí mšice z každé rostlinky setřete.
2. Nimbový olej
Jedná se naprosto o čistý a organický olej. Také je vhodný jako postřik na mšice, červů, larev či jiných škůdců a i hub. A jak si jej vytvoříte? Čajovou lžičku nimbového oleje smíchejte s 1/3 lžící mýdlové vody a pěti šálky čisté vody. Až budeme mít postřik hotový, nechte ho odležet na ráno. Jeho aplikace je totiž třeba provádět jen ráno, a ještě za chladu. Výhodou je, že nemá žádné vedlejší účinky, takže neublíží ostatnímu hmyzu.
3. Ocet
Univerzálním a vynikajícím tekutým mýdlem je to kastilské. Musí být jen na přírodní bázi, z rostlinného původu s olivovými a minerálními oleji. Když ho zkombinujete s octem a vodou, vytvoří neuvěřitelně úspěšného bojovníka proti mšicím. Potřebujete jen lžíci bílého octa, olivového oleje a 3,8 litrů vody. Na jeho nanesení, opět použijte rozprašovač.
4. Česnekový olej
Pro většinu hmyzu je česnek toxický, díky své síře, kterou má. Bohužel včetně berušek. Proto česnekový olej jako postřik na mšice používejte jen v případě, že se na vaší zahradě nebo terase žádný jiný hmyz nevyskytuje. Na vytvoření pak potřebujete několik stroužků česneku, čajovou lžičku olivového oleje, půl litru vody a čajovou lžičku jaro nebo jiného mycího prostředku. Nechte 24 hodin uležet. Následně můžete opět začít s hubením
5. Mléko
Možná vám to přijde, že to je netypické a zároveň nejdražší postřik na mšice, přesto s mlékem můžete být spokojení. S pomocí polotučného mléka, které smícháte s vodou v poměru 1:1, zkuste rostliny postříkat. Svůj výsledek zkontrolujte druhý den, což ostatně platí i pro další postřiky, pak rostlinu opláchněte čistou vodou a uvidíte sami v jakém stavu po konkrétním postřiku je.
6. Káva
Z rostlinné říše je řada zástupců, kteří by vám mohli pomoci. Začněme kávovou sedlinou. Stačí, když ji přisypete k rostlině do květináče a měli byste se nevítaných potvor zbavit. Pokud pěstujete rebarboru, tak využijte její odvar, i ten je účinný na jejich zlikvidování. Roztok sceďte a bez jakéhokoli ředění nalijte do postřikovače. U rajčat zase použijte listy, nechte je přes noc namočené ve studené vodě a druhý den s kouskem nastrouhaného mýdla jej aplikujte. Kávová sedlina je navíc prospěšná i při hnojení, například ji ocení túje.
7. Coca – cola
To je sajrajt, ale kdo ji nemá rád? Jako postřik na mšice je ale úžasný. Smíchejte jej s vodou v poměru 1:1 a postříkejte rostliny. Než se nadějete, mšic se lehce zbavíte.
Je to takový malý bonus, ale zkuste si někde sehnat larvy slunéčka sedmitečného. Slunečko pochází z několika druhů a mají různá zbarvení. Většina z nich je velmi dravá a loví kromě jiného hmyzu právě i mšice. Živí se rzemi a padlím. Odstranit mšice jde i bez stresu, jen to chce trpělivost.