7 Tipů, jak na lepší zabezpečení domu
Pořádné zabezpečení domu je snem každého majitele. Chodíme do práce, za zábavou a není naším přáním přijít domů a zjistit, že jsme tu měli neznámého hosta. Moderní, a hlavně profesionální vybavení stojí řádově menší částky, okolo 5 tisíc korun, což není zase až tak drahá záležitost. Přesto na zabezpečení domu většina lidí zapomíná. Navíc si spoustu takových „věciček“ dokážete nainstalovat sami. Zabezpečovací systémy jsou univerzální a dokážou vás ochránit i před požárem, únikem plynu a dalšími nechtěnými příhodami. A které to jsou?
1. GSM alarmy
Jedná se o základní zabezpečení domu před nezvanými hosty, který oceníte právě i u jiných účelů jako je požár, únik plynu a další. Právě to je jejich obrovská výhoda, u těchto moderních alarmů. Zapomenout nesmíme ani na statistiky. Ty jasně říkají, že taková jednoduchá instalace základního zabezpečovacího zařízení, jako jsou GSM alarmy, odradí kdejakého zlodějíčka. Pokud jsou vybavené i Wifi funkcí, nastavte si je nejlépe přímo přes smartphone aplikaci, ať máte kdykoli přehled.
2. IP Kamery
Nejhlavnější výhodou je, že je můžete sledovat, co se děje před vaším či ve vašem domě přes mobilní telefon, či PC. Ukládá záznamy na vloženou micro SD kartu, takže je můžete i snadno archivovat. Kamery umisťujte jak do interiéru, tak i exteriéru. Jsou odolné proti venkovním podmínkám. Navíc vám doporučujeme zakoupit takové typy, které nabízejí produkty s ochranou proti vandalismu. Ceny těchto kamer šly výrazně dolu a kvalitní vnitřní kameru si pořídíte již od 1200 Kč a venkovní od 1800 Kč. Kamery potřebují přívod elektřiny a ideálně také napojení na wifi, abyste mohli využívat veškeré výhody. Dnes můžete i přes tyto levnější kamery také v pohodě mluvit nebo vám posílají zprávu, pokud se někdo před objektivem pohne.
Když máte fotovoltaiku, tak můžete kamery pohánět z této elektřiny. Dělají se dokonce i kamery s panelem a baterkou, které nemusí být připojené na síť. Tyto kamery jsou ale dražší.
Vnitřní kamera nemusí být ani přiznaná a může působit jako dekorace v obýváku. Případní zloději si totiž vždy obvyklých bílých kamer v rohu místnosti všimnou.
3. Fotopast
Nejoblíbenější způsob, který využívá většina majitelů. Vyznačuje se extrémně dlouhou výdrží baterie a nenápadností. Navíc součástí fotopasti je i infračervené přisvícení, zajišťující vidění i v noci. Tady ovšem záleží, jaký typ fotopasti si koupíte. Pak dle konkrétního typu funguje přísvit do vzdálenosti několika desítek metrů. Oceníte ho zejména na chatách a chalupách. Až ho nainstalujete třeba do své asijské zahrady, nebudete se zřejmě stačit divit, který soused si k vám často chodí „vypůjčit“ dřevo.
4. Mechanické zábrany
Dalším populárním způsobem, jak zabezpečit dům jsou mechanické zábrany. Slouží především jako ochrana proti neoprávněnému vniknutí na pozemek a do nemovitosti. Určitě si je pořiďte, pokud vlastníte nějaký hodně drahý obraz. Vybrat si můžete ze tří typů:
- Obvodové prvky – sem patří oplocení či ohrazení vašeho pozemku.
- Plášťové prvky – jsou to různé fólie třeba na okna a zamykací systémy.
- Předmětová ochrana – popřemýšlejte nad pořízením trezoru, bezpečnostní skříně, či bezpečnostní plomby.
5. Elektronické zabezpečovací systémy
Pokud přemýšlíte, že vaši chalupu před zimou napojíte na ústřednu, tak jste se už asi poohlíželi po detektorech pohybu, čidel, či sirénách. Ano nejsou to špatná řešení, obzvlášť je oceníte, pokud vlastníte chatku v zahrádkářské kolonii. V případě narušení hlídaného prostoru okamžitě vyšle nouzovou zprávu na pult centralizované ochrany nebo informuje majitele domu, to znamená vás. Mohou být napojené na chytrou síť domu, vlivem toho můžete ovládat na dálku i různé elektrospotřebiče, rolety či světla.
6. Chytré zámky
Zajistí vám až 100% přehled o tom, kdo má přístup do vašeho domu. Chytrý zámek zásadně komplikuje vloupání. U klasického zámku trvá odvrtání zloději jen pár minut, ale u chytrého je to přesně opačně. Navíc se u toho pěkně zapotí. Mimoto, vás informuje, že se k vám někdo pokouší dostat. K odemčení vám také poslouží chytrý telefon, tablet, čtečka otisků.
7. Zvířecí faktor
Žádná ze zmíněných možností se vám nelíbila? Zkuste si pořídit psa, zároveň popřemýšlejte nad jeho vhodným výcvikem. V případě, že si vás vyhlédla parta zlodějů je právě pes tou poslední možností, jak se je pokusit odradit. Kdo má v hlavě všem pět po hromadě, nebude lézt přes plot, kde na něj vrčí bulteriér.
Pár rad navíc
- Nikdy, opravdu nikdy, nesvěřujte kód od alarmu nikomu. V případě, že tak učiníte, následně ho co nejdříve změňte.
- Pravidelný servis je nezbytností
- Mějte přehled o situaci v okolí. Nemusíte být sice největší drbna v ulici, ale vědět kdo se před vaším domem pohybuje není nad škodu.
Jestli ani tak se vám nebude chtít do ničeho investovat, pak už zbývá poslední rada. Vezměte si kus dřívka, na ten zatlučte hřebík a přiložte ho co nejblíže ke dveřím. Bolest je to sice veliká, zato odradí každého.