Your search results

6 Nejčastějších chyb při zařizování kuchyně

Napsáno Dana Beková v 27. 9. 2022
0

Většinou při rekonstrukci nebo vybavování novostavby začínáme kuchyní. Kuchyň je nejdůležitější místností vašeho obydlí, proto je nutné, abyste na ni nezapomínali právě, když si zařizujete dům či byt. Navíc se zbavíte i stereotypu. Omylů totiž může vzniknout opravdu více než dost, a my nechceme, aby vám zbyly jen oči pro pláč. Zaměřili jsme se tedy na ty nejfatálnější chyby, které při zařizování kuchyně mohou vzniknout.

1. Myslete na osvětlení

Myslíte si, že vám ve vaší kuchyni bohatě poslouží jen slunce? Mýlíte se. Je sice nejpřirozenějším světlem, ale vězte, že se vám budou hodit i světla, která vám ho nahradí třeba v noci. Pamatujte, že například nalepení LED pásek vám osvětlí kuchyňskou plochu. Pro osvětlení celého prostou kuchyně jsou zase ideální LED panely. Zážitek z vaření ve skvěle osvícené kuchyni je daleko větší.

do kuchyně zkuste nainstalovat LED světla
Osvětlení do kuchyně

2. Uspořádání kuchyně

Při zařizování vaší kuchyně se snažte přemýšlet logicky, ušetříte si tak i spoustu práce. Pro uschování potrav je nejideálnější, když zvolíte prostor poblíž pracovní desky a dřezu. Také taková trouba či varná deska by měla být blízko. Občas, a snad to není vaším problémem, se kuchyně projektuje tak, že sporák a troubu máte až na konci kuchyně. Ovšem neumím si pak představit, jak se přenášejí horké hrnce…

Co se týče skříněk, tak pamatujte, že když si je dáte příliš vysoko časem vás přestane bavit přisunování židle. Proto při jejich navrhování myslete na správnou výšku. Nebojte se vše vyzkoušet ještě v hrubé stavbě. To samé se týká i pracovní plochy, ta by zase měla být nejideálněji v úrovni pasu, nebo něco málo pod ní. A na závěr nezapomeňte kuchyňskou linku ozdobit, třeba hortenzií nebo bylinkami.

uspořádání kuchyňské linky

3. Rozvody

Je velmi vhodné v rámci projektu je nutné brát ohled na celkové uspořádání rozvodů.  Například přívod plynu by měl být velmi blízko u varné desky. Co se týče rozvodů elektřiny, tak v jejich případě je nutné, aby zásuvky byly přístupné a aby konkrétní kabelář vedla přímo ke spotřebičům. Zase u odpadních trubek či přívodu vody je důležitá preciznost. Zároveň dbejte, aby ústili v místě dřezu, popřípadě u mačky na nádobí.

4. Podlaha

Každá kuchyň by měla mít kvalitní podlahu. Proto se snažte vyvarovat linolea, jež se často poškodí právě při doteku ostrého nože, který vám může občas spadnout. Nejlepší je klasická dlažba, nicméně nezapomeňte pod ní nainstalovat vhodné podlahové vytápění. Nejvhodnějším ale zkuste vinyl. Je odolný a snadno se udržuje.

kuchyňská linka
Snažte se vyvarovat linolea.

5. Chybějící digestoř

Někteří lidé si myslí, že je digestoř až příliš přeceňovaná. Ale oceníte ho obzvlášť, když se nemůžete zbavit nějakého nepříjemného puchu, navíc dokáže odstranit i nečistoty a mastné výpary. Často nepříjemný a zdlouhavý úklid usnadní a bude i působit jako účinná prevence proti plísni. Pokud máte kuchyň propojenou s obývákem, tak se vám digestoř obzvlášť bude hodit.

nad koupí digestoře určitě popřemýšlejte
Digestoř je v každé kuchyni moc fajn.

Nevhodný materiály

Při zařizování kuchyně není radno podceňovat materiály, ze kterých je vyhotoven nábytek, dřez, pracovní deska nebo stěny. Z praktického hlediska je určitě nejlepším umělý kámen, nerezová ocel, případně exotické dřevo.

Jak postupovat při zařizování kuchyně?

Zařízení kuchyně může být poměrně náročné, ale s trochou plánování a úsilí můžete vytvořit funkční a esteticky příjemné prostředí pro vaše vaření a trávení času. Zde je několik kroků a tipů, které vám mohou pomoci začít:

  1. Určete si rozpočet: Než začnete nakupovat vybavení a dekorace, je důležité stanovit si rozpočet, abyste se vyhnuli překročení svých finančních možností. Na některých věcech můžete šetřit a na některých se to nevyplatí. Dřevěné skříňky měníte jednou za 25 let, tak se na nich nevyplatí šetřit.
  2. Vyberte si styl a design: Zvažte, jaký styl se vám líbí a který bude nejlépe zapadat do vašeho domova. Chcete kuchyni v selském stylu? Podívejte se, co je potřeba. Můžete se rozhodnout pro moderní, tradiční nebo zemitý design, a vybrat si odpovídající barevné schéma a dekorace.
  3. Vyberte vybavení: Nyní je čas zvolit vybavení, jako jsou kuchyňské linky, spotřebiče, nádobí a nástroje. Zvažte, co budete nejčastěji používat, a kupte si kvalitní produkty, které vám budou dlouho sloužit.
  4. Vytvořte plán: Před začátkem instalace vybavení a dekorace si vytvořte plán, jak chcete kuchyni uspořádat. Zvažte, kde budou umístěny spotřebiče, skříně a další prvky, abyste vytvořili co nejefektivnější prostor. Také se orientuje podle svých návyků. Každý využívá kuchyni trochu jinak. Někdo více vaří, někdo si více věci ohřívá a někdo má kuchyni jen pro nejnutnější chvíle.
  5. Instalujte vybavení a dekorace: Nyní můžete začít instalovat vybavení a dekorace podle vašeho plánu. Nezapomeňte dodržovat pokyny výrobců při instalaci spotřebičů a ujistěte se, že vše je správně umístěno a bezpečně zajištěno.
  6. Dořešte detaily: Až budou všechny hlavní prvky umístěny, můžete se věnovat menším detailům, dekoracím a doplňkům typu věšáky nebo chlebník.

U nábytku nezapomínejte zvolit matný povrch, na kterém nebudou vidět nejrůznější stopy a kapky vody.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings