Jak na lopatkovec a jeho pěstování?
Lopatkovec je oblíbená elegantní pokojová rostlina, která má svěže zelené listy s bílými květy a jeho pěstování není náročné. Potřebuje teplo, vyšší vzdušnou vlhkost, dostatečnou zálivku a rozptýlené světlo. Pokud budeme dodržovat základní pravidla jeho pěstování, tak nám krásně poroste i pokvete. Neměli bychom ho vystavovat na přímém slunci, jelikož by mu to spálilo listy. Čtěte dál a dozvíte se, jak na lopatkovec a jeho pěstování.
Původ lopatkovce
Původem je lopatkovec (toulcovka nebo latinsky Spathiphyllum) ze střední a jižní Ameriky. Nejlepší prostředí pro něj je v Kolumbii či na Kostarice. V jižní Americe vyroste až o více než jeden metr, avšak u vás doma může mít maximální výšku zhruba 30 centimetrů.
Umístění lopatkovce
Jaké je nejvhodnější umístění lopatkovce? Skvěle se mu bude dařit na stolku. Dalším vhodným umístěním pro tuto rostlinu je koupelna, protože je v ní dostatečná vlhkost. Ohromnou výhodou této rostliny je, že vám v domácnosti vyčistí vzduch od nečistot. Proto ho doporučujeme umístit například do ložnice či do obýváku. Chraňte ho před nízkými teplotami a průvanem.
Nezapomínejte na to, že je lopatkovec jedovatý. Umístěte ho tak mimo dosah dětí a zvířat.
Hnědé listy, co s tím?
Důvod, proč může mít lopatkovec hnědé listy, je ten, že v místnosti, kde se nachází je velmi nízká vzdušná vlhkost. Důvodem také může být, že je vystavený na přímém slunci. Kvůli tomu mu zhnědnou listy nebo se na nich objeví černé tečky.
Jak na zalévání?
Lopatkovec vyžaduje dostatečné zalevání. Substrát udržujte neustále mírně vlhký, jelikož nesmí být nikdy vysušený. Nesmí ani být příliš přemokřený. Vyvarujte se tomu, aby voda v květináči stála, jelikož následek může být takový, že vám rostlina brzy zvadne. Na zalévání použijte například dešťovou či kohoutkovou vodu. Dbejte na to, aby voda na zalévání měla pokojovou teplotu. Zalévejte lopatkovec třikrát týdně v létě, v zimním období bohatě stačí zalévat jednou za týden. Než se vrhnete na zalévání, zkontrolujte, zda je substrát suchý, pokud ano, zalévejte rostlinu častěji. Jestliže je substrát naopak příliš vlhký, bude pro rostlinu lepší, když zalévání odložíte.
Už jsme zmínili, že domovem lopatkovce je střední a jižní Amerika, kde se nachází ve vlhkých deštných pralesech. Doporučujeme proto rostlinu také pokropit vodou z rozprašovače, především v létě. Poskytnete jí tak příjemné osvěžení během vysokých teplot.
Hnojení
Lopatkovec nevyžaduje příliš hnojení. Trochu hnojiva ocení v létě nebo na jaře, ale pozor abyste rostlinu nepřehnojili, můžete ji tak poškodit. Přehnojení se projevuje tím, že květiny lopatkovce budou mít zelenou barvu.
Přesazování
Jak poznáte, že je ten správný čas na přesazování? Hlavním znakem je, že lopatkovec naroste do takových rozměrů, že ho musíte zalévat velmi často. Poznáte to i díky tomu, že mu zežloutnou listy a kořeny vybíhají ze zeminy. Lopatkovec přesazujte do většího květináče jednou za dva roky.
Pár tipů na závěr:
- Nezapomínejte, že listy lopatkovce jsou toxické, proto ho umístěte na místo, kam se vaše děti či domácí mazlíčci nedostanou.
- Jestliže vám lopatkovec nekvete, příčinou může být, že rostlina nemá vhodné podmínky na pěstování.
- Dopřejte rostlině pravidlné umývání listů hadříkem či houbičkou.
Už jste se dozvěděli, jak na lopatkovec a jeho pěstování. Jestliže se vám náš článek líbil, přečtěte si také o tom, jak se spolehlivě zbavit octomilek v bytě nebo o tom, jak si uspořádat stůl při práci z domova na PC.
Dobrý den, jmenuji se Eva Snoblova, chci se zeptat, jestli se prodává připravena zemina pro Lopatkovec.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdtavem
E. Snoblova