Zen: Japonský styl bydlení a jak na něj?
Zatoužili jste po minimalistickém ale útulném bydlení? Japonský styl zen zvládá náročnou disciplínu přímo na jedničku. Výhodou je, že je maximálně funkční, čistý a nezatěžuje mysl zbytečnými detaily. Evropa byla vždy z Japonska úplně paf. Je to asi tím, že japonské domy se zvenku pyšní zdobnými střechami, uvnitř jsou ale velmi úsporné, elegantní a jednoduché. Nebo důvodem mohou být i krásné japonské zahrady. Rozhodně nejde o nedostatek reprezentativnosti, zkrátka Japonci vnímají jednoduchý život lepším. Jsou alergičtí přímo na světské prožitky, slávu a bohatství. Jestli to cítíte také tak, tak právě zen je tím správným prostředkem, co vás nadchne.
Hlavní roli dřevo a bambus
Japonci nejen že milují dřevo, ale v interiéru si ho i váží. Je totiž základním materiálem, ze kterého se vyrábí úplně všechno. Druhou variantou je pak bambus. I ten se používá k výrobě nábytku, navíc je to i odolný materiál. Proto se nebojte jak dřevo, tak i bambus promítnout třeba do koupelny. Oba materiály jsou vhodné i jako doplněk.
Nezapomínejte na čistotu
Japonský styl zen je o čistotě a klidu. Zaměřte se proto na prosté a neopracované materiály, prázdný prostor a občasný přírodní detail. Je sice pravdou, že se nemusí líbit každému, ale zkuste to. Na paměti byste měli mít i praktickou účelovou stránku věci.
Japonské byty jsou velmi promyšlené a nic důležitého jim nechybí. Ve dne jsou místnosti využívané jako obytné, reprezentativní nebo pracovní. Ale v noci se díky lehkému nábytku mění jednoduše v ložnice.
Symbol rohoží
Tatami jsou japonské rohože na kterých můžete spát, chodit i pracovat. Mají široké využití. Například večer vyzkoušejte na tatami svůj futon (japonská spací matrace), ten se skládá z přírodních materiálů, jako jsou bavlna nebo vlna. Vyrábějí je z bavlněné látky bez ozdob a vzorů. Nespornou výhodou je, že se maximálně přizpůsobí lidskému tělu, vytvarují se přesně podle potřeby.
Souhra barev
S dekoracemi opravdu šetřete. Spíše se snažte zaměřit na symboly štěstí a krásné připomínky přírody. Žádnou chybu neuděláte s naaranžovanou větví nebo zajímavou bonsají. Za nejtypičtější dekoraci se považuje v Japonsku kakemono.
Jedná se o protáhlou závěsnou kaligrafii, na jejíž světlém podkladu jsou šedočerné tušové znaky, jejž dodávají sílu vašemu životu. Co se týče barevnosti, tak tu volte v přírodních tónech, nic vyumělkovaného. Pamatujte, že prostory by měly působit v kombinaci bílé, červené, černé a zlaté.
Tlumené osvětlení
Rozhodit se nenechte ani příliš ostrým světlem. Pro japonské bydlení jsou nezbytná papírová svítidla a menší lampičky, které dodají interiéru příjemnou atmosféru. Hlavně tlumené světlo bude uklidňovat i váš mozek.
U japonského stylu zen platí jedno nejdůležitější. Všechny pracovní povinnosti nechte za dveřmi. Obzvlášť nepatří do ložnice. Tam si nenoste ani telefon či diář.
Po přečtení našeho článku se podívejte i na další, například 10 nápadů do zahrady, jak uspořádat domácí skleník, nebo co si sbalit na dovolenou.