Jak vyrobit svépomocí stylový krb z cihel?
Podobně jako u toho venkovního si dopředu rozmyslete, kde chcete, aby váš krb z cihel stál. Při hledání místa myslete na směr větrů, které u vás nejčastěji vanou, abyste si kouř nevháněli do bytu nebo neobtěžovali sousedy. Promyslete si i plán, ve kterém uveďte rozměry, použitý materiál a vhodné místo.
Pamatujte, že dostačující vnitřní rozměry běžného pevného zahradního krbu jsou 70 x 50 x 50 cm (šířka, hloubka, výška).
Krb krok za krokem
- Stavbu zděného zahradního krbu zahájíte vykopáním jámy o vhodné hloubce. Ideálně tak, aby nejnižší bod v zimě nezamrzal, což se liší podle oblasti, ve které bydlíte, ale obecně zhruba v hloubce 60–80 centimetrů.
- Jámu vysypete štěrkem, který poslouží jako drenáž. Na něm vybetonujte základovou desku nebo věnec. V místě, které vybetonujete, nesmí zůstávat stát voda, aby v mrazech nedošlo k narušení základů. Jinak se může krb stát obětí zimních mrazů.
- Na betonovou desku pokračujte buď přímo, nebo přidejte izolaci podobně jako při stavbě domu.
- Ke zdění krbu použijte hladké cihly. Nemají tendenci vsakovat vodu a jsou mrazuvzdorné. Ideální jsou tzv. lícové cihly. Vhodné jsou ale i vápenopískové cihly. Pak vnitřek krbu, který přijde do styku s vysokou teplotou, vyzdíme šamotovými cihlami. Bílé cihly by se jinak žárem rozpadly.
- Při vyzdívání okamžitě odstraňte ze spár vytlačenou maltu. Jinak ji později budete muset pracně odsekat. Na spojování šamotových cihel použijte šamotovou směs.
- Při stavbě komína nezapomínejte, že i zahradní krb potřebuje mít dobrý tah. Jinak by spaliny odcházely otevřenou částí. Při běžné velikosti ohniště je optimální výška komína asi 2,5 metru nad zemí. Čím objemnější máte ohniště krbu, tím vyšší komín je třeba postavit.
Rošt a ostatní zařízení
Rošt na krb je druh roštu, který se používá uvnitř krbu nebo krbové vložky. Jeho účelem je podporovat položené dřevo a umožnit jeho spálení. Rošt na krb bývá vyroben ze železa nebo oceli a je obvykle navržen tak, aby umožňoval snadný přístup k položenému dřevu a umožňoval snadnou údržbu.
Výběr správného roštu je rozhodně vhodné promyslet dopředu. Jeho dodatečné zabudování bývá velmi pracné a vrtat uvnitř hotového krbu je náročné. Drážky nejsnáze vytvoříte vystupujícími cihlami. Nezapomeňte také na závěsy a háky.
Na topení zkuste ovocné stromy
Pro spalování v krbu se hodí dřevo z ovocných stromů – jabloně, třešně nebo švestky. Dále jsou vhodné olše. Hoří pomaleji než dřevo jehličnanů. Dřevo by mělo být optimálně vyschlé, aby zbytečně nečoudilo. Měkké dřevo schne přirozeným způsobem asi rok. Tvrdé dřevo až tři roky.
Po přečtení našeho článku se podívejte ještě na tipy zahradního ohniště, kam schovat pískovou filtraci, anebo tipy jak sestavit pánský šatník.