Botanický akvarel: jak na to, a proč se ho nebát?
Není nad to objevit nový koníček. Obzvlášť, když nás naše záliba baví a naplňuje, pak není co víc řešit. Naopak. Když se naučíte malovat akrylovými barvami, tak je to jen krůček k akvarelu a odtud ještě blíže k tomu botanickému. Jaký je rozdíl mezi botanickým uměním a botanickou ilustrací? A proč se vůbec učit botanický akvarel? To se dozvíte v následujících odstavcích.
Co to je botanický akvarel?
Akvarel je malířská a kreslířská výtvarná technika. Název pochází z latinského slova aqua (voda), takže tím nejdůležitějším, co budete potřebovat je fakt voda. Ve starém Egyptě už malbu akvarelem moc dobře znali. Umělci barvami rozpustnými ve vodě ilustrovali na papyrus Knihu mrtvých, navíc používali akvarel k výzdobě sarkofágů.
Botanický akvarel je zaměřený, jak už název napovídá, na botaniku – květiny, stromy, keře – zkrátka na přírodu. Tím i získává několik výhod:
- Malujte venku!
- Místo na malování si rychle připravíte.
- Začnete si všímat přírody jinak než obvykle. Víc detailně.
- Budete malovat květiny a rostliny.
Za inspirací můžete vyrazit do Toskánska, kde mají nejkrásnější zahrady nebo do domu Casa Batló ve Španělsku.
Jaký je rozdíl mezi botanickou ilustrací a botanickým uměním?
Ač se to nezdá jsou i u botanického akvarelu určitě odlišnosti. Obzvláště v pojmech, takže pro vysvětlenou:
Botanická ilustrace
Botanickou ilustraci určitě znáte, možná si ji pamatujete ještě ze školy, kdy jste potřebovali herbáře. Hlavním cílem botanické ilustrace je, že musíte přesně vystihnout všechny rozlišovací znaky květiny, stromu či keře v přesném měřítku. Také je lepší si na botanickou ilustraci vzít větší papír. Většina botanických ilustrátorů nejen že maluje na velká plátna ale ještě dlouho a opravdu velmi, velmi detailně. U botanické ilustrace je důležité být trpělivý a možná být i perfekcionista, aby se vám následující výtvor opravdu povedl. Takže tušíte správně, jde hlavně o vědeckou ilustraci.
Naší českou nejznámější a také nejtalentovanější botanickou ilustrátorkou je například Pavlína Kourková. Její umění je oblíbené obzvlášť v Japonsku.
Botanické umění
U botanické ilustrace se musíte držet přesně podle předlohy, ale u botanického umění je to právě naopak. Můžete malovat volněji, různě experimentovat s technikou i měřítkem. Zkrátka při malování se nebojte použít víc fantazie. Vaše kresba bude daleko živější. Mezi velmi obdivovanou botanickou malířku patří Jitka Zajíčková.
Které štětce použít?
Správným štětcem kreslíme botanický akvarel jemně. Pokud chcete malovat akvarelovými barvami, pak použijte barvy, které jsou hustší, ne tolik ředěné vodou. Proto se vám také vyplatí koupit i kvalitní štětce. Měl by být vlasový, široký a hlavně kulatý. Já jsem si za ty roky oblíbila značku da Vinci. Mám jich několik, i různých velikostí či šíře. Věřte mi, různé typy se vám budou obzvlášť hodit při práci na detailech.
Když budete natírat velké plochy, tak si pořiďte větší a široký, ať se vám to dobře maluje.
Který papír si můžeme vybrat?
U akvarelu je papír opravdu nejdůležitějším materiálem. Špatný papír vám nejen práci ztíží, ale ohrozí i trvanlivost vašeho díla. Kvalitní akvarelové papíry se vyrábějí z bělených lněných vláken, bavlny bílé nebo malinko zažloutlé barvy. Rozhodně se vyhněte studené bílé barvy papíru.
Papír nesmí nabobtnávat, pak by se vám barvy začaly slévat. Nesmějí ani sát vodu a být umaštěný.
Barvy pečlivě vybírejte
Hádáte správně. Aby vaše malování bylo zářivé a působilo i jemně, vybírejte jen kvalitní akvarelové barvy. Jak už název napovídá, akvarelové barvy jsou vodou ředitelné. Nepleťte si je ale s vodovkami, to je také něco jiného!
Akvarelové barvy pro botanickou ilustraci seženete velmi často v pevných kostičkách, říká se jim odborně pánvičky. Pořídit si můžete celou sestavu, nebo si je koupit jednotlivé, záleží jen na vás. Opravdu kvalitní akvarelové barvy obsahují ty nejlepší pigmenty a pojidlo. Bývá v nich obsažena arabská guma se směsí z medu.
Než je nanesete na váš předkreslený papír, vyzkoušejte VŽDY na vedlejší čtvrtku, abyste vystihli správný odstín.
Botanický akvarel není těžký. Vyberte si třeba i cestovní sadu akvarelu, pak můžete malovat botaniku třeba v hospitálu Kuks, kde mají tak krásnou bylinkovou zahradu.
Až si dočtete náš článek o botanickém akvarelu, mrkněte se na naše další články třeba jak na pěstování rododendronů nebo jaká je krabičková dieta.
Moc děkuji za zmínku!
Jitka