Sázení česneku: kdy a jak na to?
Rozhodnout se správně, kdy sázet česnek je vůbec největším uměním, spolu s kvalitní sadbou, a dobře připraveným záhon představuje základ dobré úrody. Sázení česneku není nic jednoduchého, naopak.
Záhon potřebuje velmi dobrou přípravu
Naše první rada zní, držte se té nejdůležitější a nejpodstatnější poučky: Teplota půdy musí klesnout pod 9 stupňů Celsia!
Obecně česnek potřebuje slunné, teplé a vzdušné místo. Sázení česneku proto nepodceňujte. Půda musí mít dostatek humusu a vápna. Nejvíce se mu daří v písčitých i těžkých půdách. Proto před výsadbou přihnojte zeminu kompostem, uleželým hnojivem, močůvkou. Zvolit můžete i zelené hnojení. Vyvarujte se obzvlášť organických hnojiv.
Česnek, stejně jako ostatní cibuloviny je náladový, a vyžaduje speciální zacházení. Na stejné místo ho nesázejte dříve než po pěti letech. Navíc, pokud jej napadla bílá sklerociová hniloba, pak raději počítejte i s desetiletou pauzou.
Jak daleko od sebe sázet česnek?
Vzdálenost řádků většinou bývá kolem 25 – 50 centimetrů. Stroužky vysazujte asi 8 až 15 centimetrů od sebe a dostatečně hluboko. Měly by v záhonu být ukryté, a nad nimi by měla ležet 10 centimetrová vrstva půdy. Čím později česnek sázíte, tím méně hluboko můžete. Platí, že hlubší výsadba chrání rostlinu před teplotními i vlhkostními výkyvy.
Aby vám česnek neuhnil
Vaši vysněnou úrodu vám nejvíce ohrožuje hniloba. Proto stroužky před výsadbou promořte fungicidním přípravkem. Mořidlo funguje jako prevence. Jestli si nepřejete používat chemii, tak na to jděte postaru.
Nesázejte česnek nikdy na to samé místo, dopřejte mu pokaždé nový záhonek. Nikdy ho nepěstujte po pórku, cibuli nebo hrachu. Abyste se vyhnuli škůdcům, zkuste kolem něj vysázet afrikány.
A jaké jsou odrůdy česneku?
- Lukan – je to nejvýnosnější česká odrůda
- Jovan – i on vám ve spíži dlouho vydrží
- Vekan – je odolný vůči virům
- Anton – dlouho vám vydrží uskladněný
- Benátčan – při opoždění sklizně se nerozpadá
- Matin – je ideální do suchého léta
Asi jste také slyšeli, že existují jen dva druhy česneku:
- Paličák – má uprostřed hlavičky palici
- Nepaličák – má pouze nať
Oba jsou rovnocenné, a u každého existuje nějaká mutace, přesto pěstování je stejné. Liší se ale sklizní. Nepaličáky sklízíme, když nať žloutne a poléhá. Paličáky, když jim začne žloutnout list a stočený konec stvole se napřímí.
Na závěr ještě pár rad
- Nepoužívejte sázecí kolík, protože stroužek pak zůstává bez přímého kontaktu se zeminou, takže hůře zakořeňuje.
- Když budete sázet na menším množství, doporučuje se orientovaná sadba. A co to znamená? Stroužky do záhonu neumísťujte dle libosti, ale podpučím směrem dolů, z něj potom porostou kořeny, a vrcholem stroužku nahoru, aby rychle zakořenily a nedošlo ke snížení výnosů.
Po přečtení našeho článku se podívejte ještě na pěstování rododendronů, jak uspořádat skleník nebo jak na bezlepkovou dietu.