Your search results

Čištění zeleného bazénu od řas a dalších nečistot

Napsáno Dana Beková v 25. 6. 2022
0

Není žádným medem mít „žabí“ vodu v bazénu. Rozhodně vám to nepřidá na náladě. V horkém letním období je bazén doslova chrámem, ve kterém se toužíte ochladit. Takže jestli máte nějaký problém a chcete se zbavit zeleného bazénu od řas a dalších nečistot, tak následující řádky si pořádně přečtěte.

nečistoty v bazénu
Mít zelený bazén je katastrofa.

Kalná voda v bazénu se rozhodně musí řešit. Nesmíte však zapomínat, že tomuto problému se dá předejít správnou péčí a použitím správné chemie ve správném množství. Koneckonců si o správné filtraci můžete přečíst v našem dalším článku.

řasy v bazénu
Správná péče bazénu je nejdůležitější.

Jak vzniká zelená voda v bazénu?

Řasy v bazénu? Jak se zbavit zelené vody? Jakou chemii do bazénu použít? Je Savo do bazénu účinné? To jsou otázky, které vás při takové katastrofě napadnou. Voda v bazénu je jednoduše špinavá z důvodu nedostatečné péče, není nutné si nalhávat opak. Není pravidlem, že jednou do týdne stačí vložit chlorovou tabletu, a voda je tím pádem v „suchu“. Nejčastěji tento problém způsobuje to, že jsme vodu v bazénu neošetřili správně nebo jsme zvolili nedostatečné dávkování.

škodliviny v bazénu
Jednou týdně nestačí dát do bazénu tabletu.

Abychom se vyznali v pojmech, které s tvorbou řas a kalné či mazlavé vody souvisí, máme tady základní pojmy, v nichž se musíme orientovat, abychom uměli určit, proč právě my máme zelenou vodu v bazénu.

Tvrdost vody

Pokud do bazénu dáváte vodu ze studny, tak vás asi překvapí, že taková voda bývá středně až hodně tvrdá. Logicky, čím je voda tvrdší, tím víc vápníku, hořčíku a jiných minerálů se ve vodě časem usazuje. Měření tvrdosti vody je možné za pomoci rozboru vody. Ideální hodnota tvrdosti vody v bazénu je 180–250 mg/l (minerálů/litr).

zelená voda
Do zeleného bazénu nikdo nevleze.

Kyselost nebo zásaditost vody

Stupnice pH se pohybuje na stupnici 1–14, přičemž neutralitu značí číslo 7. Směrem od sedmi a víc se voda stává zásaditou, naopak směrem dolů je voda kyselejší. Pokud máte tedy pH vyšší, usazeniny či mazlavá voda jsou průvodním znakem. V případě, že pH vody je nižší, způsobuje většinou štípání či svrbění po koupání. Správná hodnota by měla být na úrovni 6,8–7,4.

nečistá voda
Jestli vás svědí kůže, tak příčinou může být právě špatné pH v bazénu.

Snížení nebo zvýšení pH

Snížení pH je tedy třeba v případě, že voda je zakalená, mazlavá či zbarvená do zelena, případně se nám v bazénu tvoří řasy. Zvýšení pH je většinou nutné, pokud je koupání nepohodlné. Poznáte to také tak, že vám začne svědit pokožka.

čištění bazénu
Bazén čistěte pravidelně.

Dezinfekce, dezinfekce a opět dezinfekce

Chemické ošetření vody v bazénu je dnes opravdu různorodé. Na výběr máte chlorové i bez chlorové varianty, i když je nutné říct, že chlorová varianta je o něco účinnější, hlavně v případě, že bazén je navštěvovaný pravidelně. V případě, že se rozhodnete pro tekutou variantu, přípravek vylejte v požadovaném množství v blízkosti filtrace. Chemii do bazénu v tabletové podobě je dobré vložit přímo do zásobníku, kde voda do bazénu přes filtr proudí. Hodnotu chloru v bazénu můžete kontrolovat kapkovým testerem. Ideální hodnotou je pak 0,3 až 0,5.

proužky do bazénu
Testrů na pH je celá řada.

Zbavte se řas a kalné vody

V případě, že se vám v bazénu tvoří řasy a upravili jste pH či tvrdost vody, zkuste ještě Savo.  Jestliže chcete zakalenou vodu a řasy v bazénu zlikvidovat, je doporučené dávkování 240 ml/m3. Nezapomínejte mít vždy zapnutou filtraci. Dávkování Sava do bazénupři běžném dávkování je přibližně 80 ml/m3. Výhodou je, že se koupat můžete už 30 minut po aplikování dezinfekce.

produkty na čištění bazénu
Prioritou je se zbavit kalů a nečistot.

Kromě řas se však potřebujete zbavit také kalů a nečistot. Na to je doporučená chemie s názvem vločkovač, jehož úkolem je vysrážení nečistot. Následně je pak můžete posbírat i obyčejnou síťkou.

Filtrace

Aby dávkování chemie mělo smysl, je potřebná kvalitní filtrace. U laciných bazénů (nafukovací) většinou menších rozměrů se používají kartušové filtrace, které mnoho vody neodkalí. Hlavní roli sehrává jemnost (zrnitost) filtru. Písková filtrace dokáže zachytit i menší částečky nečistot. Filtrační vaky jsou ještě mnohem citlivější a zachytí téměř všechno, co se ve vodě objeví. 

vysafač v bazénu
Vysavač v bazénu je vhodným řešením.

Mechanické čištění

Pokud je tvorba řas neúnosná a řasy jsou i na dně bazénu, nepomůže nic jiného než mechanické čištění. Řasy se usazují na dně nebo na stěnách bazénu. Kromě síťky, kterou bychom měli pravidelně čistit viditelné nečistoty na hladině, máme na výběr také bazénové vysavače. Na výběr máte poloautomatické vysavače, které napojíte na filtraci a pustíte se do vysávání.

Pokud vám ani toto nestačí, automatický vysavač udělá všechno za vás. Stačí ho nastavit a načasovat. O zbytek se postará sám.

Po přečtení se podívejte na naše další články, třeba 8 Tipů nejlepších bazénů nebo se inspirovat paleo dietou.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings