Jak správně zazimovat bazén?
Rad, jak zazimovat bazén je spousta. Přesto rozdíly tu nějaké jsou. Maté bazén zapuštěný nebo nadzemní? Je z folie, betonu, laminátový, či z polypropylenu? To všechno je před zimou nutné si zjistit a bazén, na to i připravit. U bazénu je dobré vědět i takové zdánlivé maličkosti, jako kudy vedou trubky, jak jsou hluboko či zda jsou izolované.
Jak zazimovat bazén, ale ten venkovní?
Bazén může být z betonu, plechu, nebo laminátu. Dávejte si ale pozor na tělesa. Pokud dodavatel požaduje ke svému materiálu dodržení nějaké speciální podmínky, které podmiňují záruku, tak je dobré na ně nezapomenout. Různé materiály se v mrazech chovají odlišně.
Setkali jste se někdy s univerzální radou: „Odpusťte bazén 10 cm pod skimmer a máte zazimováno?“ Věřte, že to není tak jednoduché, jak si myslíte. Bazény se stavějí různě. Někde se natáhne rozvod v trubce, někde je kus flexi hadice. Při zásypech mohou vznikat na rozvodech nerovnosti, a tím se vytvoří vzduchové kapsy, u kterých pak zůstává voda. Tak pozor na to. Tady to zamrzá nejčastěji.
Než začnete zazimovávat, je dobré nalít do bazénu nějaký zazimovací prostředek. Ten dezinfikuje celý systém včetně filtračního písku. Pak dobře properte filtr zpětným proplachem, ať v něm na zimu nezůstanou nečistoty, které můžou zbytečně plesnivět.
Pamatujte, že zazimovač není nemrznoucí směs! V případě, že bude mráz, voda stejně zamrzne. Úkolem takové tekutiny je hlavně dezinfikovat a stabilizovat vodu proti vzniku vodní řasy.
A na co zaměřit?
- Odstranění nečistot – použijte bazénový vysavač a vyluxujte dno i stěny. Pokud máte přelivový bazén, sejměte ochrannou mřížku a vyčistěte přelivový žlábek.
- Vyčištění filtrace – využijte funkci proplach, jednu z poloh šesticestného ventilu. Během proplachu kontrolujte čistotu vypouštěné vody v průhledné části potrubí.
- Odvodnění celé bazénové technologie – demontujte cirkulační trysky, do jednoho z otvorů nasaďte další zazimovací trn. Do ostatních otvorů našroubujte zazimovací zátky. Vypusťte vodu ze systému. V žádné části trubek (sací, cirkulační okruh, okruh tepelného čerpadla) nesmí zůstat voda.
- Odpojení čerpadla – odpojte filtrační čerpadlo a umístěte ho na teplém a suchém místě.
- Kontrola ventilů – zkontrolujte pomocí vodního vysavače nebo stlačeného vzduchu, že jste otevřeli všechny uzavírací ventily a že se opravdu nikde v technologii nenachází voda.
Bazén nikdy nevypouštějte úplně. Nějaká voda v něm musí vždy zůstat.
Nevypouštějte bazén
U některých bazénů je to z konstrukčních důvodů tlaku půdy, nebo zásypu. Tady je potřeba vědět, jaké jsou požadavky dodavatele konstrukce bazénu.
V případě, že vám technické možnosti umožňují nechat v zapuštěném bazénu víc vody, pak dejte pozor, aby led v zimě nepoškodil těleso bazénu.
Například u fóliových bazénů je důvodem spodní voda, nebo voda při tání sněhu. V zimě se může natlačit voda pod folii a pozvednout ji. Pokud necháte na dně 20 – 40 cm vody, tak bude dělat protitlak a nepustí vodu zvenku do bazénu.
Venkovní bazén pečlivě zakryjte krycí plachtou
Posledním krokem při zazimování venkovního bazénu je přikrýt bazén krycí plachtou, aby do vody zbytečně napadaly nečistoty jako listí, jehličí apod. Využít můžete speciální zazimovací plachty. Jestli na plachtu napadne během zimy větší množství sněhu, je dobré ji z plachty co nejdříve odstranit, aby se plachta zbytečně nepřetěžovala a nedošlo k jejímu poškození.
Zazimování venkovního nadzemního bazénu nebo bazénu do země není nikterak složité. Pokud si ale nebudete jisti, vždy je lepší obrátit se na odborníka, který vám se zazimováním vašeho bazénu pomůže.
Po přečtení našeho článku se podívejte na články jak často a jak dlouho filtrovat bazén či jak vyčistit zelený bazén od řas a dalších nečistot nebo jak na bezlepkovou dietu
.