Jak funguje exekuční příkaz k prodeji nemovitosti?
Exekuční příkaz k prodeji nechce nikdo dostat. Ovšem, každý z nás se občas dostane do situace, či potíží, kdy už nic jiného nezbývá. Jak se tedy co nejlépe zachovat, když se vás tato bolestivá a nepříjemná skutečnost začne týkat?
Co to je exekuční příkaz k prodeji nemovitosti?
Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti je listina, kterou vydává soudní exekutor. Hlavním smyslem takového rozhodnutí je zpeněžení nemovitosti v dražbě, a tím uspokojit dluh vůči oprávněnému. Navíc takový příkaz bývá už vrcholem celého procesu exekuce. Ten je poměrně složitý a je důležité si uvědomit, že samotnému exekučnímu příkazu k prodeji nemusí vůbec dojít, pokud dlužník dostatečně řeší s exekutorem formu zpeněžení pohledávek.
Nemovitost si vždy před koupí prověřte v katastru nemovitosti.
Lze zabránit exekučnímu příkazu?
Když budete platit, co máte, tak se vám exekuční příkaz vyhne. Ale v opačném případě to jde jen velmi těžko. Dražba nemovitého majetku je totiž výhodná pro stranu kupujícího než pro samotného prodávajícího. Také se vám může stát, že se vaše nemovitost vydraží za nižší cenu, než je skutečná pohledávka, a tím se tak nevyřeší celá situace kolem dluhu. Je tedy i vaším zájmem vyřešit celou situaci ještě dřív, než bude zahájena samotná dražba.
Rozhodně vám nedoporučujeme obrátit se k exekučnímu příkazu zády, pasivně. Zejména, je-li ve hře vaše nemovitost, vyplatí se vždycky bojovat. Nabízí se zároveň několik postupů:
- Odvolání
- Návrh na odklad exekuce
- Návrh na zastavení exekuce
- Vyloučení nemovitosti ze soupisu majetku
Odvolání se proti exekuci
Proti usnesení o nařízení exekuce se můžete odvolat ve lhůtě 15 dnů od jeho doručení. A to ke krajskému soudu nadřízenému okresnímu soudu, který exekuci nařídil. Nebo takové odvolání můžete předat rovnou do rukou exekutora, který je exekucí pověřen. Nejpodstatnější ale je že v odvolání lze namítat jen skutečnosti rozhodné pro nařízení exekuce, k ostatním soud nepřihlédne. To znamená, že můžete namítat například neexistenci exekučního titulu nebo zaplacení pohledávky ještě před nařízením exekuce.
Odložení exekuce
V některých případech můžete dosáhnout odložení exekuce. Týká se to, ale jen tehdy pokud jste se ocitli v přechodně v takovém postavení, že by provedený výkon mohl mít na vás nebo na vaší rodinu obzvlášť nepříznivé následky. Důvody pro takové nařízení musejí být skutečně mimořádné, například vážná nemoc, nemožnost vykonávat práci a podobně. Musí být ale zcela jasné, že jde jen o přechodnou dobu. Odkládat totiž nelze na neurčito. Do vydání rozhodnutí o něm, totiž exekutor nesmí činit žádné úkony směřující k provedení exekuce.
Návrh na zastavení exekuce
Exekuci můžete zastavit i úplně nebo zčásti. Takový návrh pak můžete exekutorovi podat do 15 dnů ode dne, kdy jste se o důvodu k zastavení dozvěděli. Exekutor vyzve ve lhůtě 15 dnů, všechny účastníky, aby se vyjádřili, zda se zastavením souhlasí. V opačném případě exekutor postoupí návrh k rozhodnutí soudu.
Vyloučení nemovitosti ze soupisu majetku
Občas se může stát, že se exekutor splete. Do soupisu majetku se někdy může dostat i věc, která vám nenáleží. V tom případě, můžete podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu majetku. Lhůta je 30 dnů od chvíle, kdy jste se dozvěděli, že v soupise daná věc je. Po dobu řízení nesmí exekutor věci prodat, takže i tímto způsobem získáváte cenný čas.
Vyplatí se vždy situaci řešit
Nejdůležitější je opravdu celou záležitost kolem exekuce na nemovitost včas a rychle řešit. I když je taková situace choulostivá. Nezaspěte, a co nejdříve se obraťte na odborníka. Jen tak se s exekucí na nemovitost můžete co nejlépe vypořádat.
Aby se vám alespoň trochu ulevilo od nepříjemných témat, podívejte se na naše další články. Třeba jak si vybrat správnou lednici nebo proč číst beletrii.