Jak často provádíte revizi elektroinstalace?
Nemovitost vyžaduje různá bezpečnostní řešení, a i starost. Jedna z takových starostí je revize elektroinstalace, která zvlášť u starších domů může oprávněně kvůli zanedbanému stavu být nebezpečná. Aby vás taková nebezpečná chvíle nepotkala, většinou v nejnevhodnějších chvílích, podívejte se na náš článek.
Důvody proč provádět revizi elektroinstalací
Tím nejhlavnějším důvod pro provádění revize elektroinstalace je, abyste zabezpečili a ochránili svůj majetek, a především se postarali o bezpečí osob, které se v nemovitosti pohybují. Vlivem pravidelné kontroly se může případná závada snadno odhalit, a vy si tak nejen ušetříte peníze, své nervy, ale i předejdete úrazům, které může elektrický proud způsobit.
Pokud vlastníte firmu, tak pro vás se stává povinnou. Navíc, jestli dojde k havárii nebo úrazu, a vy jste se nepostarali o revizi elektroinstalace, můžete dostat jak pokutu, tak být trestně stíhání.
Tipy revize
- Výchozí
- Pravidelné
Výchozí revize elektroinstalace se provádějí v rámci kolaudačního řízení. To znamená, před zapojením elektrických rozvodů a spotřebičů do sítě.
Jak jsme již zmínili, pravidelné revize jsou povinné pro firmy a bytové domy. V případě, že jste se rozhodli pro rozsáhlou rekonstrukci, tak tato povinnost se týká i vás. Revize elektroinstalace se řídí normami ČSN 33 1500 a ČSN 33 2000–6.
Jakmile odborný technik provede revizi elektřiny, dostanete do ruky revizní zprávu, kterou si raději pečlivě uschovejte. Je to pro případ pojistné události, kdy pojišťovna bude chtít vidět, kdy byla naposledy revize provedena. A tím, vám pak mohla poskytnou pojistné plnění.
Revizi elektroinstalací provádějí pouze certifikovaní revizní technici, kteří mají potřebnou kvalifikaci či osvědčení. Využívají moderní měřící techniku, která je propojena s výkonným databázovým systémem. Pokud tedy potřebujete provést pravidelnou revizi elektroinstalace, doporučujeme se obrátit na nějakou firmu, která má potřebnou kvalifikaci i osvědčení.
Co všechno musí revizní zpráva obsahovat?
- Určení druhu revize (výchozí nebo pravidelná)
- Vymezení elektrického zařízení
- Použití přístroje pro měření
- Naměřené hodnoty
- Soupis provedených úkonů
- Zjištěné závady
- Datum zahájení a ukončení revize elektroinstalace, vypracování a předání revizní zprávy
- Jméno a podpis revizního technika včetně evidenčního čísla
Jak často provádět revizi elektroinstalací v bytě?
Pravidelná revize elektroinstalace v bytových domech se provádí ve lhůtě 5 let. Ale taková revize se týká pouze společných prostor. Zatímco, když byste chtěli udělat revizi elektroinstalace v bytě, závisí to jen na vás. Pravidelná revize není ze zákona povinná. Stejně jako u rodinných domů je nutné udělat revizi v případě rekonstrukce nebo rozsáhlejších opravy elektrických zařízení, ještě před jejich uvedením do provozu.
Doporučujeme, proto udělat revizi elektroinstalace v bytě dobrovolně, přispějete tím právě k bezpečnosti a funkčnosti vašich elektrických rozvodů.
Kolik stojí revize elektroinstalace?
Aby technik provedl výchozí revizi, počítejte, že bude po vás požadovat následující informace:
- Dokumentaci elektrického zařízení a protokoly o určení druhu prostředí
- Název a adresu dodavatele montážních prací
- Záznamy o kontrolách nebo zkouškách, která již byla provedena
- Doklady k elektrickému rozvaděči od výrobce
- Doklady k elektrickým spotřebičům
Co se týká ceny revize, tak ta se odvíjí od jejího rozsahu, zejména počtu elektrických okruhů. Výchozí revize elektroinstalace bývá nákladnější než pravidelná revize. Cena se pohybuje kolem 2 000 Kč, pro byt 1 000 – 1800 Kč.
Dobrý den, bydlím v panelovém domě s byty v OV a neustále je nezi majiteli bytů až nesmiřitelná debata, jestli je možno vyžadovat, příp. nařídit majitelům jednotlivých bytů pravidelné revize elektrické instalace v jejich bytech (revize el. instalace ve společných prostorách se provádí) a tuto povinnost zahrnout do povinností člena SVJ ve Stanovách. Někteří členové říkají, že ne a argumenty, že je to v zájmu bezpečnosti jednotlivých bytů, ale i celého domu, je nezajímají. Přitom je to tak racionální (a naopak neracionální v porovnání s povinností roční revize plynu!).
Prosím o odpověď s konkrétním uvedením zákonného opatření nebo jiných platných předpisů. Případně o postoupení mého dotazu jiným odborným institucím.
Děkuji H. Kadlecová