Your search results

Jak na odhad tržní ceny nemovitosti?

Napsáno Dana Beková v 29. 12. 2021
0

Konečně se na vás usmálo štěstí, a vy jste se stali dědici nějaké nemovitosti. Bilancujete váš život a rozhodli jste se, že nemovitost prodáte? Jakou vlastně vaše nemovitost má cenu? Abyste cenu zjistili potřebujete odhad tržní ceny vaší nemovitosti. A tak vám nezbyde nic jiného než si přečíst, jak na odhad tržní ceny nemovitosti.

Kdo se postará o odhad

Soudní znalec se vyžaduje tehdy, když je to v souvislosti s exekucí, vypořádáním majetku po rozvodu anebo jiným soudním sporem. Jejich služby bývají dražší než v případě odhadců.

Využijte služeb odhadce živnostníka. Sdělí vám informace týkající se tržní ceny nemovitosti, anebo poskytne stanovisko k tržní hodnotě. Odhadce může působit zcela nezávisle ale také může spolupracovat s konkrétními realitními kancelářemi. Jeho nabídku můžete využít, když zdědíte nějakou nemovitost a potřebujete dořešit dědické řízení. Vyúčtování za jejich služby bývají různé. Dokonce někde mohou vypracovat odhad u nemovitosti i zdarma.

Poslední možností jsou bankovní odhadci. Provádějí odhad za účelem hypotečního úvěru. Musíte ale počítat s tím, že takový odhad bývá nižší o 10–20 %, než ve skutečnosti. Důvod je prostý. V případě, že svůj dluh nesplatíte, tak banka uhradí vaši pohledávku prodejem nemovitosti.

Ceny nemovitosti

Konečné číslo vaší nemovitosti může být různé. Vaše nemovitost má cenu vždy ukotvenou v čase. Záleží na čase, ale i na důvodech prováděného odhadu. To znamená, že způsobů oceňování vaší nemovitosti je více:

Tržní cena je taková cena, za kterou pořídíte na realitním trhu obdobnou nemovitost. Na její výši záleží, v jaký čas byla nemovitost odhadována a kde daná nemovitost leží.

Cena zadlužitelná se zase používá v případě, že žádáte o hypotéku. Jak již zaznělo, bává nižší než cena kupní, což může kupujícímu způsobit nepříjemnosti. A to hlavně v případě, že nemá dostatek financí na to, aby ceny dorovnal.

Cena zjištěna určuje oceňovací předpis, který je každý rok vydáván Ministerstvem financí. Je to tak kvůli daňové spravedlnosti, aby žádný plátce daně nebyl oproti jiným plátcům znevýhodněn.

Kupní cena je zcela specifická. Nemovitost finálně prodáte právě za kupní cenu. Záleží jen na dohodě s vámi a kupujícím. Jak se říká, tak každé zboží má svého kupce. Některé komerční prostory či i domy se prodávají celé roky. Cena se zdá všem přemrštěná, ale najednou se nemovitost prodá. Pokud je nemovitost za dobu prodeje užívaná, tak je tato strategie pro prodávajícího dobrá.

odhadce si prohlédne váš dům
Odhadce ocení vaši nemovitost.

Jak se oceňuje nemovitost

Odhadce může použít různé metody při oceňování nemovitosti. Nejčastěji se používá porovnávací metoda, kdy odhadce vypočítá cenu objektu a porovná ji s cenami podobných objektů v okolí. Výnosová metoda se používá hlavně u budoucích pronájmů. Zajímají se o ni hlavně investoři, kteří si musí zjistit a správně spočítat, zda se jim koupě nemovitosti skutečně vyplatí.  

Odhad ceny vaší nemovitosti

Rozdíly odhadu objektů mohou být různé u bytů či rodinných domů. U bytů si musíte uvědomit jistá specifika, která mohou s cenou zahýbat. Vaše nemovitost je v osobním vlastnictví, nebo jste v družstvu? Cena družstevního bytu bývá o 10–20 % menší než u bytů v osobním vlastnictví. Pak jsou tu další podstatné informace, které se vás týkají. Je váš byt z panelu nebo cihly? Máte v bytě ještě staré umakartové jádro či starší elektroinstalaci? A podstatná je samozřejmě i lokalita, patro, kde se váš byt nachází, jestli je orientovaný na severní nebo jižní stranu? To vše odhad na výslednou cenu mění. Také je důležitý stav společných prostor, nejde o úklid, ale jestli máte vymalováno, jestli někde neprosakuje voda atd.

Pozvali jste si odhadce

Nejdůležitější je, abyste si pozvali odhadce. S ním, pak absolvujete prohlídku vaší nemovitosti. V případě, že prohlídku zajišťuje realitní makléř, tak mu nezapomeňte předat veškeré informace o vaší nemovitosti. Prohlídka s odhadcem většinou trvá hodinu. Přičemž podstatné je, jak velkou máte nemovitost. S odhadcem si následně projdete celý objekt. Vypracuje dokumentaci – vše si nafotí, naměří interiér i exteriér. Počítejte s tím, že se bude zajímat o všechny prostory. Nevynechá ani sklepy, půdy či balkony a zahrady. Zkrátka všechno. Odhadce bude zajímat další informace:

  • Stáří nemovitosti
  • Rok a rozsah případné rekonstrukce
  • Vady
  • Stavební materiál
  • Počet a velikost místností,
  • Způsob vytápění
  • Napojení na inženýrské sítě
  • Orientace vaší nemovitosti ke světovým stranám
  • Máte studnu, garáž
  • Věcná břemena

Chvíli trvá, než odhadce vypracuje kýžené ocenění. Většinou, když není odhadce jinak vytížen, to trvá maximálně týden.

odhad finální ceny
Samotný odhad nebývá zadarmo.

Kolik mě vyjde odhad nemovitosti

Za všechno se platí, a platí se i za odhad. Záleží, ale na konkrétních případech. Ceny odhadu bytu a domu se liší. Většinou u bytů bývá odhad levnější a služby odhadce vás mohou vyjít od 3000 Kč až 4000 Kč. U domu může být ale cena vyšší.

A když už máte po odhadu tak se podívejte na naše dálší články, třeba vás inspiruje článek jak probíhá prodej vaší nemovitosti, anebo jak si koupit pozemek.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings