8 tipů, jak zazimovat chalupu
Poslední podzimní dny vybízely hlavně k lelkování u knížky nebo ke sběru pozdních odrůd jablek. Bohužel, povinnost volá, a aby chalupa v teplých měsících mohla znova plně fungovat, musíme se pustit do jejího správného zazimování. Vybrali jsme pro vás 8 rad, jak zazimovat chalupu. Zároveň můžete pojmout zazimování, i ke změně životního stylu. Zkuste poupravit vaši ložnici v japonském stylu Feng shui. V našem článku najdete bohatou inspiraci, která vás nenechá chladnými. Díky našim tipům budete mít chalupu levně a efektivně zazimovanou. A hlavně, vás to bude po celou dobu bavit a motivovat.
1. Vymést okapy
Na vyčištění okapů se často zapomíná, protože to není zase až tak oblíbená činnost. Přesto patří k nejdůležitějším, když připravujete chalupu na zazimování. Spadané listí ze stromu si rádo najde cestičku právě do okapů. V případě, že čistění opomeneme může pak dojít k ucpání okapových svodů a odtokových kanálů. Navíc, při důkladném vyčištění zjistíte, zda nejsou okapy poškozené nebo rezavé. Stejně, jako u jiných činností, třeba u komínu, se i finančně pravidelné čištění okapů (na jaře a na podzim) vyplatí. Ušetří vám to nemalé peníze.
2. Odčerpat vodu
S vodou není nikdy radno si zahrávat. Nezapomeňte ji vypustit, jak z nádrží, ze kterých v letních měsících zaléváte zahradu, tak i z potrubí a kohoutků. Zkontrolujte, zda někde voda neprosakuje. Není žádným milých vánočním dárkem, když vám zavolá soused, že máte před domem rybník. Pokud vlastníte bojler, tak ho vypněte od proudu i vody. Na jaře, pak bojler vypláchněte studenou vodou.
3. Těsnění a nevítaní návštěvníci
O dalších nápadech na tepelnou izolaci jsme se už v jednom našem článku bavili. Správně těsnící okna a dveře jsou základ. Ušetří vám až 30 % nákladů na vytápění. Což se vyplatí. Těsnící lišty, anebo vyšší práh mohou být vhodnými variantami a pomohou vám chalupu lépe zazimovat.
Před nevítanou návštěvou vás sice spolehlivě na 100 % nikdy nic neochrání. Nicméně mříže, které se vyrábějí i různě tvarované, vypadají vkusně a zvyšují bezpečnostní efekt. Zda vlastníte ještě staré „bytelné“ dveře, co vyráběl váš pradědeček a vaše druhá polovička je nechce za žádnou cenu odstranit, je sice problém. Přesto, ne neřešitelný. Zkusit můžete dveřní závoru, proti vykopnutí nebo zadlabací zámek s prvky pasivní bezpečnosti.
4. Odstraňte plíseň
Zatuchlý odér, jak na starém hradě. Zčernalé zdi. Tohle všechno bývá neblahou známkou, že máte doma plíseň. Před zimou doporučujeme ji odstranit, protože vzhledem k tomu že se v chalupě nebude přes zimu topit ani větrat, tak by mohla narušit svým působením zdi.
Zkusit můžete přípravky biologické, tzv. chytrá houba, anebo chemické, které ale neobsahují chlór. Vyzkoušejte ale i hašené vápno, které je vhodné jak na cihly, tak dřevo nebo kámen.
5. Žádné zbytky
Hlodavci jsou nelítostní. Sice jsou to krásná drobná zvířátka k chování, ale jinak napáchají více škody. Svými zuby se prokousají kamkoli, i do dřevěné podlahy. Jakéhokoli hlodavce odradí prázdná spíž, než plná. Třeba na hraboše platí
Platí na ně několik způsobů, jak se jich zbavit. Sice žádný není na 100%, ale i tak pomohou jejich působení značně omezit. Připravte se, že bitva je dlouhá a nemusí být vždycky levná.
Můžete zkusit děrované košíčky, které snadno vyrobíte z PET lahví. Zachrání vaše cibuloviny, které vykvetou na jaře.
Dále jsou užitečné různé elektronické odpuzovače, které seženete v hobby centrech. Vykuřovací dýmovnice má jeden velký a podstatný háček, musíte ucpat všechny otvory do nor. Ale zato bývá nejúčinnější. Zkusit můžete také snítka máty nebo afrikány. Vadí jim také draselná sůl, i tu můžete nasypat do zrovna objevených otvorů. Pomůže i když budete pravidelně sekat trávu. Kočka je lovec zabiják, ale v rámci zachování nějakých hlubších principů přírody, je nejpřirozenější volbou.
6. Vyčištění zahradní techniky
Než sekačky a traktory umístíte na suché místo, ujistěte se, že jsou vyčištěné. Vždycky postupujte podle instrukcí u daného modelu. Zkontrolujte, zda jsou dotažené šrouby. Prohlédněte stav nožů, jestli jsou nabroušené. Doporučuje se, po 25 hodinách provozu je nechat nabrousit.
Pamatujte, že špatně nabroušený nebo nevyvážený nůž může vést až k poškození motoru. Pokud si nejste jistí stavem vaší techniky, dejte je raději zkontrolovat v odborném servisu. Jakmile na jaře vyrazí tráva, vám začne další brigáda. A vy jen přivítáte, že stačí jen doplnit palivo a olej.
7. Vypněte proud
Nezapomeňte vypnout elektrický proud. Vyhnete se tak zkratování, a tím poškození minimálně vašich spotřebičů. Vaše chalupa sice o Vánocích nebude svítit jako v USA, přesto ji uchráníte např. před vyhořením. V případě, že musíte v chalupě temperovat, tak alespoň vypojte ze zásuvek všechny spotřebiče.
8. Mějte dobré vztahy se sousedy
Sousedy si nevybíráme. Občas ale přijdou různé neshody. Proto se snažte veškeré konflikty řešit osobně a mírnou formou. Vzkazy v poštovní schránce nebo na dveřích problémy ještě více nafouknou, působí nazlobeně a prodlužují, tak vyřešení daného problému. Může to také působit arogantně, což pak vede ještě větší rozepři.
V rámci možností, a pokud vám to vaše nervy dovolí, vycházejte, alespoň trochu se sousedy. Někdy to sice není lehké, ale dobré sousedské vztahy vám zaručí, alespoň občasný dohled nad vaší chalupou. I když ta daň je opravdu občas vysoká.
Doufáme, že vám naše tipy pomohou k úspěšnému přezimování vaší chalupy. Na jaře vás pak bude čekat, o to méně práce. Přečtěte si také o tipech na rekonstrukci a o tom, jak vybrat infrasaunu. Anebo si můžete přečíst navíc článek o vhodných investicích.