Jak vybrat kvalitní polštář do ložnice?
K dobrému spánku, který vede k odpočinku těla i mysli, jednoznačně patří také kvalitní polštář. Když ale přijdete do prodejny, může vás zaskočit, kolik druhů, velikostí a různých tvarů na vás bude čekat. Než se tam vydáte, přečtěte si následující základní informace, které by vás před nákupem rozhodně neměly minout. Pak už bude výběr ideálního a kvalitního polštáře naprostá hračka!
Druhy polštářů
Konkrétní polštář si můžete vybrat podle několika kritérií: podle tvaru, druhu náplně, zdravotních problémů nebo spánkové polohy. Správná volba vám zaručí lepší spánek i probuzení bez nepříjemných bolestí.
· Tvary
Při volbě polštáře na základě tvaru máme na výběr dvě možnosti. Tou první je tvar klasický. Jedná se tedy o polštář tak, jak jej známe odjakživa. Může mít mírně odlišné rozměry. Ten nejběžnější, kterému je přizpůsobena i většina povlečení, je 80 x 70 centimetrů. Zvolit však můžete i menší variantu.
Další možností jsou polštáře anatomické, které si získávají čím dál víc „fanoušků“. Jejich speciální tvar poskytuje maximální oporu páteři, takže jsou vhodné zejména pro lidi s problémy s pohybovým aparátem.
· Náplně
Náplně polštářů jsou velmi rozmanité. Od klasického prachového peří se kvůli častému výskytu alergií již téměř upustilo. Bylo nahrazeno umělými materiály. Tím nejčastějším je duté kuličkové vlákno. Horkou novinkou je pak syntetické peří, které spojuje to nejlepší z obou materiálů.
Pokud máte problémy s páteří či bolestmi hlavy, určitě se podívejte po polštářích, které jsou plněné studenou či línou pěnou. Výborná je také klasická paměťová pěna a latex. Polštáře s těmito náplněmi se maximálně přizpůsobí vašemu tělu a poskytnou skutečné pohodlí.
Základní faktory pro výběr polštáře
Při výběru polštáře musíme zohlednit mnoho faktorů. Tím prvním je spánková poloha. Pokud ji neznáte, nebo se v průběhu noci ocitnete ve všech možných polohách, je pro vás nejlepším řešením klasický polštář. Stejně tak tomu je v případě, že spíte na břiše. Polštář však musí být spíš nižší. Vyšší variantu klasického polštáře využijí ti, kteří spí na zádech. Anatomicky tvarované polštáře nejsou vhodné pro spaní na břiše. Výbornou oporu krční i hrudní páteři však poskytují při spánkových polohách na zádech a na boku.
Dalším faktorem je zdravotní stav. Zde se bavíme nejen o zdraví páteře, ale také o možných alergiích. Jste-li alergičtí na peří, je asi jasné, že raději sáhnete po umělém vláknu. V případě roztočů a prachu už je to těžší. Naštěstí je dnes na trhu plno lůžkovin opatřených povlakem s částicemi stříbra či jiných materiálů, které aktivně množení roztočů a dalších mikroorganismů brání. Důležité také je, aby bylo možné polštáře vyprat alespoň na 60 °C.
Rozhodující může být i tvar a velikost. To souvisí, již podle výše zmíněného, hlavně se zdravotním stavem a spánkovou polohou. Je tu však další věc, a tou je povlečení. Máte-li několik sad luxusního povlečení s určitým rozměrem polštářů, bude jistě i velikost to, co vás nakonec přiměje k rozhodnutí.
Který polštář je pro vás ideální?
Když vztáhnete všechny zmíněné informace sami na sebe, jistě budete umět nejlepší polštáře do vaší ložnice vybrat. Zde je zjednodušený přehled:
– Klasický polštář nižší – spánek na břiše
– Klasický polštář vyšší – spánek na zádech a na boku
– Anatomický polštář – spánek na zádech a na boku
– Polštáře s paměťovou či línou pěnou – při problémech s pohybovým aparátem
Péče o polštáře
Aby vám polštáře dlouho vydržely, musíte jim věnovat určitou péči. V první řadě byste rozhodně nikdy neměli zapomínat na povlečení, které pravidelně vyměňujte. Samotné polštáře je však také potřeba vyprat, a to i ty, které disponují antibakteriálním a antimikrobiálním materiálem. Výplň se totiž při používání stlačuje a shlukuje, čímž se polštář deformuje. Dvakrát do roka je tedy vyperte alespoň na 60 °C a pokud máte sušičku, rozhodně je dejte vysušit do ní. Náplň pak bude krásně načechraná a lůžkoviny jako nové.
Na rozdíl od přikrývek jsou polštáře více zatěžované a je tak nutná jejich pravidelná výměna. Nový si pořiďte každé dva roky. Důvody pro takovou výměnu jsou dva. Tím prvním je deformace polštáře, který už po dvou letech není tak komfortní. Druhým důvodem je hromadění nečistot a potu v polštáři.
Mohl by vás také zajímat článek o výběru kvalitní postele nebo o ložnici podle feng shui.