8 Tipů: Jak ušetřit za vodu?
V této době je výhodné, když ušetříme nějakou korunu navíc. Voda představuje důležitou složku ve výdajích každé domácnosti. Jestliže byste chtěli a nevíte, jak ušetřit za vodu, tak nepřestávejte číst. Připravili jsme si pro vás 8 tipů, jak ušetřit za vodu v domácnosti. Nechte se inspirovat našimi cennými radami.
Dejte přednost sprše
Osobní hygiena klade velký důraz na spotřebu vody. Jestliže milujete koupel ve vaně, myslete na to, že spotřebujete 100 až 200 litrů vody, záleží na velikosti vany. Dejte přednost sprše, jelikož spotřebujete 30 až 50 litrů vody. Existují také speciální úsporné hlavice, které sníží spotřebu vody i o polovinu.

Zavírejte kohoutek
Při sprchování, čištění zubů, mytí rukou nebo holení můžete ušetřit ohromné množství vody. Vodu pouštějte jen, když je to opravdu potřeba. Nenechejte ji téct celou dobu při těchto činnostech. Uspoříte spoustu litrů vody na každé čištění zubů či holení. Při mytí v kuchyni se snažte také nepoužívat proud teplé vody na každou vidličku.
Doporučujeme si také pořídit kvalitní pákovou baterii, která vám umožní přesné ovládání vody a její teploty bez zbytečných úniků.

Vaření
Dalším tipem, jak ušetřit za vodu, je používání vody při vaření. Nerozmrazujte jídlo pod tekoucí vodou, není to šetrné. Vložte potraviny přes noc do lednice. Pokud spěcháte, romrazujte jídlo v mikrovlnné troubě. Pokrmy vařte v přiměřeném množství vody. Zeleninu a ovoce omývejte v misce s vodou, kterou pak využijte na zalití květin.
Umývání nádobí
Pokud máte myčku na nádobí, opláchněte zbytky z talířů před vložením do spotřebiče. Nemusíte tak volit energeticky náročnější program s předmýváním. Myčka obecně ušetří hodně vody i energie. Zapínejte ji až když bude naplněná. Pokud myčku nemáte, tak nezapomínejte, že nesmíte umývat nádobí pod tekoucí vodou. Tímto způsobem může protéct i 200 litrů vody, což není moc šetrné. Napusťte do dřezu vodu a nádobí po důkladném umytí v ní jen rychle spláchněte pod tekoucí vodou.

Pračka
Moderní a kvalitnější pračky jsou úspornější než ty staré. Pračka spotřebuje 30-60 litrů vody na jedno praní. Starší pračky spotřebují i 90 litrů vody. Jestliže spotřebič vyměníte za nový, ušetříte vodu i elektřinu. Kvalitní pračka s moderními funkcemi a vysokou energetickou třídou bude sice dražší, ale investice se vám časem vrátí na vodě i elektřině. Navíc budete prát pohodlněji a s lepšími výsledky. Pračku zapínejte jen ve chvíli, kdy je opravdu plná.
Dešťová voda
Nachytejte do sudu dešťovou vodu. Dešťová voda není vhodná na pití, ale můžete s ní zalévat záhonky, umývat si vlasy či prát prádlo. Narozdíl od pitné vody, dešťovka neobsahuje chlór. Chlór neprospívá lidské kůži ani rostlinám. Zkuste si s ní častěji umývat vlasy nebo vyprat prádlo, v pračce se vám díky ní neusadí tolik vodního kamene.
Ušetřete díky toaletě
Vzhledem k množství spotřebované vody se nad úsporou vody na toaletě vyplatí zamyslet. Ročně totiž může pouhé splachování vyjít na tisíce korun. Splachujte toaletu dešťovou vodou. Existují i spořiče vody na WC, které si můžete pořídit. Nejsou nákladné, jejich instalace je jednoduchá, a přitom jsou velmi efektivní.

Využívejte šedou vodu
Přidejte se do recyklace tzv. šedých vod, které jsou z mytí nádobí, z koupání a podobně, ale nejsou tak znečištěné. Využijte je třeba na splachování toalety nebo na zálivku zahrady.
Přečtěte si také náš článek o tom, jak spočítat tepelnou ztrátu domu nebo o tom, co je topná sezóna a kdy se začíná topit.