7 tipů na co si dát pozor při koupi bytu
Rozhodujete se koupit nemovitost, ať už jako investici nebo místo, kde byste chtěli žít? Než se ale pustíte, do samotné koupě, je nutné, abyste se zaměřili na důležité parametry. Proto i při koupi bytu platí známé rčení „důvěřuj, ale prověřuj.“
1. Informujte se o stavu nemovitosti
Než provedete samotnou prohlídku vašeho vysněného bytu, proveďte základní analýzu. Podstatnou otázkou při koupi bytu, kterou si položíte, je právní stav nemovitosti. Základní právní vady se uvádějí v katastru, a to v listu vlastnictví. Podstatě jde o centralizovaný dokument, který slouží k zaznamenávání formálních údajů o nemovitosti, tedy vašeho vysněného bytu. A co se v něm nachází?
- Informace o vlastníkovi, případně spoluvlastnictví
- Identifikace nemovitosti – číslo parcely, evidenční číslo, výměry, druh a způsob užití, informace o bytové jednotce
- Věcná práva – věcná břemena
- Informace o tom, jak stávající majitel nemovitost nabyl – darovací smlouva, kupní smlouva a jiné
Smutnou skutečností bývá, že bytová jednotka je zapsaná jinak, než nepředpokládáte. Pokud se v listu vlastnictví uvádí byt jako nebytový prostor, tak zpozorněte. Jestli jde o byt, který je jako ateliér, pak většinou takové prostory nejsou zkolaudované pro trvalé bydlení. Tudíž tu nemůžete mít trvalé bydliště. Nemusí také splňovat hygienické normy. Dalším faktorem u ateliérů je, že banka takový byt nepřijme jako adekvátní zástavu, a nelze tedy na jeho koupi čerpat hypotéku.
V listu vlastnictví naleznete informace například o zástavním právu. I u této zprávy zpozorněte, protože s koupí bytu to nemusí být tak jednoduché.
Vždycky se vyplatí proklepnout si prodávajícího přes Centrální evidenci exekucí nebo registr dlužníků.
2. Jaké míry má váš byt?
Častou mylnou informací bývá rozměr bytu. Je to z toho důvodu, aby byl byt atraktivnější – čím větší, tím lepší. Jakmile si ale prostudujete nabídku důkladněji, zjistíte, že výměra se neskládá pouze z obytné části. Někteří prodávající zkoušejí přidat do výměry i plochu sklepa, terasu, lodžii, garáž nebo předzahrádku. Nejjednodušším způsobem, jak se tomu ubránit, je vzít s sebou metr, a prostě si byt přeměřit.
Pokud nechcete měřit metrem, tak trvejte na předložení ročního výpisu za služby spojené s užíváním bytu. Výpis představuje zdroj dalších informací, jako je výše záloh, výnosy z nájmu nebytových prostor, o dluzích. Skutečný výměr najdete i v listu vlastnictví.
3. Co všechno je ve vybavení bytu?
Jestli nabídka uvádí, že je byt prodáván včetně částečného vybavení, opět zpozorněte. Raději si ověřte, co to přesně znamená. Následně trvejte na zaznamenání tohoto domluveného vybavení do kupní smlouvy. Základní otázky v takové situaci jsou: Bude kuchyň vybavená včetně spotřebičů? Zůstanou vestavěné skříně? Je součástí prodeje osvětlení nebo sanitární vybavení (vana, sprchový kout atd.) Pokud odpověď zní kladně, pak máte vyhráno. Větší investice nejsou třeba, a vy se nastěhujete do částečně připraveného bytu.
„Ujistěte se, že se majitel postará o vyklizení velkého sklepa. Není nic nepříjemnějšího než si objednat kontejner a vyhazovat třicet let staré skříně a další zbytečnosti.“
4. Jaký je technický stav bytu?
Ne každý je technicky zaměřený. Jestli si nejste v technických záležitostech jistý, nebojte se oslovit buď nějakého kamaráda, nebo si rovnou zaplatit odborného specialistu. Nechte si od majitele bytu předložit technickou dokumentaci. Neměl by to být problém u nových bytů, ale asi narazíte u starších bytů, kde taková dokumentace nikdy nebyla. Jestli jste se dostali do takové situace, doporučujeme, obrátit se na stavební úřad, kde tuto dokumentaci (se souhlasem majitele) získáte.
5. Umístění a příslušenství bytu
Jestli nabídka inzeruje možnost využití společné zahrady, zajímejte se, zda součástí koupě je i podíl na pozemku pod bytovým domem. V některých případech, to tak nemusí být, což by byl další problém při získání hypotéčního úvěru. Také se informujte, jak je byt situován. Upřednostňujete ložnici, která je umístěna na jižní straně kvůli teplu?
V přízemí bývají byty levnější. Což vás sice může nalákat, přesto si dejte opět pozor. Ve spodních patrech je větší průchodnost obyvatel domu, případně ruch z ulice. Nejhorší možností pro vás je, že vaše okna se nachází přímo u sportovního areálu. Věřte, že je velký horor domluvit se s provozovatelem, zvlášť v letních měsících, na změně otevírací doby. Přízemní byty jsou také snadným cílem případných lupičů.
6. Jaké jsou služby v bytovém domě?
Ohledně služeb, při koupi bytu, kontaktujte v bytovém domě buď správce, nebo budoucí sousedy. Lepší variantou je správce, protože sousedi by se na vás mohli dívat spíš jako na potenciální zloděje, co si tipují byty. Správce by měl znát odpovědi na otázky jako, zda je v bytovém domě společná TV anténa, nebo jaké společnosti nabízejí v domě internetové služby či kabelovou televizi? U moderních bytů bývá součástí recepce nebo dětské hřiště. Poptejte se, ohledně provozu těchto služeb, které zároveň mohou představovat i vyšší náklady na poplatky s užíváním bytu.
7. Prozkoumejte okolí
Využijte možnosti internetu a prozkoumejte, kde se nachází nejbližší sportoviště, městský úřad, anebo kde je pohotovost, což se vám bude hodit, pokud máte malé děti. Nejlepší je poohlédnout se po okolí i fyzicky, před nebo po prohlídce bytu. Zjistěte si, jaké jsou možnosti ohledně parkování. Pokud není součástí bytu dostatek parkovacích stání. Je v okolí případně k dispozici nějaké hlídané parkoviště?
Při koupi bytu buďte opatrní, ve střehu a zvědaví. Doporučujeme, všechny informace, které získáte si ověřit, abyste se opravdu nenapálili.