Your search results

7 Tipů, jak vybrat správně digestoř?

Napsáno Dana Beková v 26. 2. 2022
0

Častým mylným názorem bývá, že do kuchyně digestoř nepatří. Opak je ale pravdou. Když ale zvolíte správnou digestoř, vaše kuchyň bude vyčištěna od výparů z vaření, a navíc vám pomůže předcházet vzniku plísní.

Na co si dát při koupi digestoře pozor?

Pro výběr digestoře existuje několik obecných rad, kterými byste se měli řídit. Vybrali jsme pro vás 7 tipů, které určitě oceníte.

1. Typ digestoře

Při výběru vhodné digestoře byste se měli zajímat hlavně o to, jakou dispozici vaše kuchyň nabízí. Na trhu se tak můžete setkat s celou řadou digestoří, které se více či méně mohou do kuchyně hodit. A jaké jsou tedy typy digestoří?

Vestavené a podvěsné digestoře

Jsou nejideálnější do menších kuchyní. Obvykle se dají zakrýt za kuchyňské skříňky, varnou plochou, nebo dokonce mohou být zavěšené hned nad ní. Velkou výhodou je, že nejsou náročné na prostor.

Komínové digestoře

Optimální jsou přímo pro rozměrné kuchyně. Napojte je na potrubí, které vede ven, případně do větrací šachty. Ze všech nabízených modelů se pyšní nejvyšším výkonem a vlivem svého nepřehlédnutelného designu se stanou dominantou vaší kuchyně. Proto nezapomeňte při výběru zohlednit vzhled, aby vhodně zvolená komínová digestoř podtrhla styl kuchyně. Negativem je, že musíte počítat s vyšší cenou a náročnou instalací.

Rohové digestoře

Je to taková speciální podkategorie komínových digestoří. Pokud máte varnou desku umístěnou v rohu, tak pro vás je nejideálnější. Ale bát se jich nemusíte, svými vlastnosti se nijak neliší od klasických komínů. Jen ta konstrukce občas působí robustně.

Ostrůvkové digestoře

Jsou připevněné ke stropu. Je to z toho důvodu, že jsou určené pro místa, kde máte varnou plochu místěnou na praktickém ostrůvku. I v tomto případě se obvykle jedná o dominantu celé kuchyně, a navíc si při nákupu můžete vybrat z celé řady tvarových provedení. Opět je velkým negativem vyšší cena, výraznější rozměry a náročná instalace.

Digestoř zabudovaná ve varné desce

Je to taková novinka. Tento typ se objevuje v posledních letech a stojí na principu, že se digestoř zabuduje přímo do varné plochy. Zvolit si můžete rovnou ze dvou druhů, a to spodní, kdy se odtah nachází v desce a páry jsou odváděné dolů. A výsuvným, které fungují podobně jako u klasické výsuvné digestoře. Jsou zcela nenápadné, což je také jejich velkým plusem. I tato digestoř se pyšní vysokým výkonem a nízkou energetickou náročností. Jen ta pořizovací cena by mohla být nižší.

Lustrové digestoře

Pokud si potrpíte na neobvyklý design, tak lustrová digestoř je pro vás ta pravá. Jak už název napovídá má podobu robustního lustru a můžete ji využít i ke svícení. Stačí jen stisknout jediné tlačítko a spustí recirkulaci, která vás zbaví pachů a par. Velmi pečlivě vybírejte, zvlášť u tohoto typu. Ne všechny jsou totiž stejně vykonné.

digestoř
Digestoř se vám do kuchyně hodí.

2. Jaký odtah by digestoř měla mít?

Dostali jsme se k dalšímu kritériu, který je při výběru vhodné digestoře důležitý. Existuje několik typů odtahu:

  • Odtahová – jsou určené do kuchyní, které mají možnost odvést páru potrubím ven. Obvykle vzduch vychází z boku domu, případně střechou, proto je nutné zabránit zatékání. Délka by neměla přesáhnout 3 metry a současně by měla být co nejrovnější.
  • Recirkulační systém – mají důmyslně vybavenou sestavu filtru, která vzduch dovnitř vtáhne, vyčistí a zase vrátí. Není proto nutné řešit nějaké potrubí. Musíte ale počítat, že výkon bývá nižší oproti odtahovým modelům.
  • Kombinované spotřebiče – pro jejich správné fungování potřebujete jak čisté filtry, tak i odvodové potrubí. V létě se obvykle uplatňuje odtah, a v zimě zase recirkulace, která vám z prostoru odvede teplo.

3. Jaký zvolit výkon u digestoře?

Alespoň 16krát během jedné hodiny by měla vaše digestoř vyčistit kuchyň, to znamená, že byste se měli zaměřit na výkon, který udává, jak velký objem vzduchu přístroj zvládne. Snažte se proto zvolit model, který disponuje o něco vyšším výkonem. Ve výsledku, pak budete mít lépe vyčištěný vzduch a motor nebude tak zatížen.

4. Správně se rozhodněte ohledně rozměrů digestoře

Než si pořídíte digestoř rozhodně si pořádně proměřte šířku varné desky. Digestoř by měla být minimálně stejně široká, nejlépe ještě o málo širší. Jedině tak docílíte, že zvládne vše bez problémů odsát. Pozornost byste měli věnovat i výšce digestoře. V případě, že vaříte na plynových plotnách, tak by mezi varnou plochou a odsavačem měla být vzdálenost alespoň 75 cm. U elektrických ploten stačí kolem 65 cm. 

5. Jaký si vybrat materiál?

Obecně je za standard pokládán u digestoře lesklý nerez. Ale pokud se vám líbí i kombinace smaltu a plechu, tak proč ne. I když bývá výjimkou takový výběr, proti vašemu stylu nikdo mít nic nebude. Na druhou stranu nerez je odolný vůči vysokým teplotám a velmi snadno se čistí.

6. Kolik funkcí by měla digestoř mít?

Každý rok jsou nové funkce vychytanější a praktičtější. Někdy se sice jedná jen o funkci z kosmetického charakteru, zato jiné jsou pro zákazníky daleko zajímavější. Obecně vám doporučujeme pár, které se hodí pro praktickou digestoř:

  • Osvětlení
  • Automatické odsávání
  • Doběhový systém
  • Indikátor znečištěného filtru
  • Dálkové ovládání
Lustrová digestoř nabízí různý design.

7. A jaká je cena?

Cena digestoře se pohybuje od 5 000 korun až do 15 000 korun. Záleží hlavně na funkcích, značce a typech digestoří. Je pravdou, že digestoř za 15 000 korun má bohatou nabídku funkcí, různých senzorů. Přesto i taková digestoř za 5 000 udělá radost a stane se nedílnou součástí vaší kuchyně.

Obecné rady, jak na digestoř

Na závěr vám poradíme, jak efektivně zacházet s digestoří

  • Digestoř zapínejte 15 minut před začátkem vaření, bude pak odsávat účinněji.
  • Mějte otevřenou alespoň mikro ventilaci v okně
  • U recirkulace měňte uhlíkové filtry opravdu pravidelně
  • Jednou za čas vyjměte tukové filtry a omyjte je podle návodu.

Než se porozhlédnete po vhodné digestoři, tak se nezapomeňte podívat na naše další články, třeba co to je home staging, anebo jak na zdravé sezení u počítače.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings