7 Tipů: Jak ušetřit na vytápění domu?
Vytápění domu má mnohá úskalí. Když vezmeme v potaz, že v bytě bývá i v zimě poměrně příjemné teplo, aniž bychom se museli bát přemrštěných nákladů, v rodinném domě je to zcela něco úplně jiného. A nezáleží, jestli vytápíte klimatizací nebo krbovými kamny. Co je tedy u vytápění domu nejdůležitější? Správné návyky, šetrnost a hlavně investice do úsporných opatření.
1. Nepřetápějte místnost
Velkou chybou bývá u rodinných domů přetápění místností. Abyste tomu zabránili, stačí když si zjistíte, kolik stupňů vlastně v každém pokoji má být. Tak jen pro zopakování:
- V obývacím pokoji by se teplota měla pohybohat kolem 20 – 22 °C
- Koupelna 24 °C
- Ložnice 18 – 20 °C ,
- Dětský pokoj 20 – 21 °C
- Chodba 17 -19 °C
Abyste toho dosáhli, je zapotřebí pořídit si termostatické ventily na radiátory. Také si dobře rozmyslete, zda je nutné topit celý den. Nestačilo by jen na večer?
Zakoupit si můžete i solární panely. Jen počítejte s delší lhůtou návratnosti.
2. Odložené věci na radiátorech
Pamatujte, že tělesa by měla být vždycky odkrytá. Takže k nim rozhodně nedávejte pohovku, i když bude kousek před nimi. Vzduch by měl neustále proudit po celém domě. Zajímavostí je, pokud nezakryjete radiátor ušetříte až 10 % energie na vytápění domu. Proudící vzduch totiž snižuje i rosení oken, přesto na noc okna zahalte závěsy či žaluziemi. Jestliže byste chtěli odrazit teplo do místnosti, pořiďte si reflexní fólii, kterou dejte za radiátor.
Tip: Přečtěte si také článek, jak natřít radiátory.
3. Okna a dveře
A jak se ještě dá ušetřit na vytápění domu? Když vyplníte stavební otvory, kterýma vám uniká nejvíce tepla. A to až 40%. Takže pokud máte starý dům před rekonstrukcí, okna i dveře se snažte utěsnit kvalitním těsněním. Například na sklo nalepte reflexní folii, která bude teplo odrážet zpět do místnosti. Pokud jsou okna i dveře v takovém stavu, že se nedají zachránit, nezbyde vám nic jiného než si pořídit nové. Musíte ale pak počítat se zazděním otvorů. Velmi také pomůže zasklení balkonu či lodžie.
4. Zateplení domu
Správným zateplením ušetříte až 35 % nákladů na vytápění domu. Počítejte, ale že náklady se vám vrátí až tak po 7 – 10 letech. Abyste se trefili do vhodného materiálu, doporučujeme obrátit se na projektanta, který vám poradí s barevnou úpravou fasády. Zateplit tak můžete nejen okna, dveře, ale i střechu nebo půdu a to položením tepelné izolace na její podlahu. Raději neměňte systém vytápění před zateplením, potřeba tepla bude totiž zásadně nižší.
Revize komínů bývá nejdůležitější.
5. Vyčistit komín
Jde o takový základ. Když vám komín špatně táhne, nemůžete pořádně spálit palivo v kotli, a dochází tak i ke snížení jeho účinnosti a k dehtování. Proto vždy před topnou sezónou si pozvěte kominíka, který vám stav vašeho komínu zkontroluje a případně ho i vyčistí. Až poprvé zatopíte, nezapomeňte komín i kotel šetřit. Naplno topte postupně.
6. Systém vytápění
Než se rozhodnete pro výměnu vytápění, popřemýšlejte, zda nestačí vyměnit jen typ kotle. Nejnižší úsporou je pořízení ekologičtějšího kotle. Výměna kotle však není nic platná, pokud ohřejete zbytečně moc vody. Staré, silné, litinové trubky a radiátory už dávno patří do šrotu. V tomto případě ale samozřejmě počítejte s docela velkou investicí. Přitom se zamyslete i nad tím, zda by si některé místnosti nezasloužily podlahové vytápění. V jeho případě je totiž návratnost investice rychlejší.
Pokud topíte na elektřinu, tak vám mohou pomoci ušetřit solární panely a fotovoltaický systém, na který můžete dostat také dotaci.
7. Kontrola kotle
Stejně jako u komína, u kotle se vyplatí pravidelná kontrola. Kotel na tuhá paliva je dobré zkontrolovat 6 krát ročně. Také se připravte na to, že budete často vybírat saze. Zato u plynového kotle kontrolujte alespoň 2 krát ročně.
Ať už nás čeká ekonomická recese nebo ne, je dobré mít zrovna topení v pořádku. Na druhou stranu si můžete za ušetřené peníze zakoupit hezký bazén.