6 Tipů, jak si navrhnout interiér
Odbýt zařizování nového nebo starého bydlení se nemusí vždycky vyplatit. Náklady na bydlení se neustále zvyšují, a tak chápeme, že počítáte každou korunu. Jak tedy rozumně navrhnout interiér, aby vás to moc nestálo?
1. Vytvořte si plánek
Vezměte si čistý papír, na kterém zapřemýšlejte, co v jednotlivých místnostech bude. Zní to možná jednoduše, ale pokud nevlastníte opravdu velký byt či dům pak budou některé místnosti fungovat nejen jako obývací pokoje, ale současně také ložnice nebo pracovna.
Jestli vám nevyhovuje obyčejný papír, můžete zkusit i různé aplikace. Navrhnout interiér s pomocí šikovné apky se může stát i vaším koníčkem. A nebojte se, pokud vaše angličtina není na nejlepší úrovni, i tak je vyzkoušejte. Pozor, některé funkce mohou být zpoplatněné!
Planner 5D
Je to volně dostupný nástroj pro domácí design. Pomocí něj si upravíte podlahy, zdi, materiály, i barvy. Samozřejmě lze používat nábytek a doplňky. Výhodou je, že můžete přepnout do 3D a různě si upravit tak okna či dveře.
HomeByMe
Jeden z nejoblíbenějších programů pro domácí design. Navíc je zdarma včetně jeho funkcí. Stejně jako u Planneru tak i tady lze půdorys přepnout z 2D do 3D a přizpůsobit si tak každou drobnost z reálné perspektivy.
Floorplaner
Váš interiér si vyzdobíte jak ve 2D tak i 3D rovině, což provedete online bez nutnosti stahování jakéhokoli softwaru. Až dokončíte půdorys vašeho domu či bytu, můžete samozřejmě přepnout do 3D, a rovněž vybavíte prostory nábytkem a doplňky.
Magicplan
Tato aplikace je ideální – dokáže změřit pomocí mobilního zařízení váš byt a vy tak nemusíte lítat s metrem a vše přeměřovat. Jedná se tak o skvělý nástroj pro prvotní zaměření a vytvoření základního návrhu.
2. Barvy
Na vaši psychiku a celkovou pohodu působí barvy opravdu zásadně. Pamatujte, že tmavé tóny, a to jakékoli barvy, zužují prostor, snažte se jich spíše vyvarovat. Jestli se vám líbí tapety, tak určitě nepoužívejte motivy s velkými obrázky, tvary a podobně, i když na webu vypadají famózně, tak v malé místnosti je to spíše naopak a budete se cítit časem i stísněně. Ideální jsou světlé barvy, a to čím světlejší tím lepší, a motivy na tapetách spíše drobnější tvary nebo květy.
3. Správné rozmístění nábytku
Promyslete, jak by váš nábytek měl navazovat, kam se která skřínka otevře a jestli máte ve správném poměru velký stůl, sedačku a obývací stěnu. Rozhodně vybavujte s ohledem na prostor. Práce s místností je zásadní úloha, která vám zabere spoustu času. V případě, že zaplníte prostor příliš nábytkem, váš interiér ztratí vzdušnost a bude působit tísnivě. Proto i v tomto případě – méně je více. Každý volný metr vám pak zpříjemní relaxaci, a především usnadní úklid.
4. Elektronika
Celý byt je nutné vybavit také elektronikou. Snažte se nepořizovat nic, co nevyužijete. Také se vykašlete na různé kuchyňské roboty, které spíše zabírají místo. Navíc je použijete jen občas. Například u televize myslete, že není moc vhodná do ložnice – bude vás rušit, a z nekvalitní váš spánek. Umístěte ji naproti sedací soupravě, a to nejlépe na úrovni očí. Určitě ji nedávejte proti oknu, bude se vám odrážet světlo.
5. S rozpočtem opatrně
Vybavování bytu je poměrně nákladná záležitost. Ne vždy si můžeme dovolit sáhnout po ideálu. Rozhodně ale nešetřete v kuchyni. Dodací lhůta kuchyňské linky na míru nebývají zrovna krátké, ale vše je o domluvě. Opatrní buďte i u pořizování sedací soupravy, v případě, že máte malé děti, tak se moc nevyplatí do nějaké velké investovat. Zkuste zapřemýšlet, že místo obrazu si byt vyzdobíte obrázky z botanického akvarelu.
6. Osobitý styl
Každý máme rádi něco jiného. Nezapomeňte, abyste se cítili dobře vytvořte si takový pokoj, který bude odrážet váš styl. Měli byste se cítit doma uvolněně a příjemně, a ne jako na návštěvě.