Your search results

5 věcí, které zkontrolovat při výběru kotle na pevná paliva

Napsáno Patrik Pilous v 13. 12. 2023
0

Vytápění domu dřevem nebo jiným pevným palivem je dobrý způsob, jak mít náklady na vytápění pod kontrolou. Na trhu existuje řada různých typů kotlů a důležité jsou také vaše požadavky a zvyklosti. Jaké palivo a jaký kotel vybrat? Poradíme vám, kterých 5 věcí je vhodné si pohlídat.

Kotle na tuhá paliva (jako je dřevo, dřevěné pelety nebo uhlí) jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Splňují požadavky na výhodný provoz, dostupné pořízení a snadnou obsluhu. Na jaké parametry se zaměřit, když vybíráte nový kotel?

  1. Výkon kotle

Výkon se vyjadřuje v kilowatech a rozhodně se nesnažte trhat nějaké rekordy. Zvolený výkon závisí především na tom, jaké množství tepla je třeba dodat, aby byla v konkrétním domě vytvořená tepelná pohoda pro jeho obyvatele. 

Vždy ale záleží také na stáří a stavu budovy. Vyšší výkon kotle na pelety nebo dřevo se volí pro větší objekty. Výpočet vhodného výkonu nechte na odborníkovi, který zhodnotí nejen rozlohu domu, ale také izolaci, zateplení nebo použitá okna.

Při výměně starého kotle za nový můžete orientačně vycházet z původní hodnoty, ale i zde může dojít ke změnám. Nesprávně zvolený výkon kotle pak dokáže způsobit nemalé problémy. Buď kotel nezvládne budovu vytopit a zůstane v ní chladno, nebo mohou být místnosti zbytečně přetopené.

  1. Účinnost kotle

Hodnota se udává v procentech a u současných moderních kotlů dosahuje účinnost i více než 90 procent. Čím vyšší účinnost, tím lepší využití energie paliva. „Starší prohořívací kotle nebo například otevřené krby mívají nízkou účinnost, takže spotřebují výrazně víc paliva. Kvůli tomu je jejich provoz dražší,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP, která vyrábí své kotle ve Valašském Meziříčí.

  1. Záruční palivo

Rozhodnutí, jakým palivem budete topit, je zásadní. Přestože existují i kombinované kotle, obvykle lze v daném typu kotle spalovat jen jeden typ paliva. Jako u všeho – každé palivo má své výhody i nevýhody. Kotle na dřevo vyžadují ruční přikládání polen, ale mají velmi výhodný provoz. U kotle na peletky využijete automatické fungování, které významně usnadňuje používání. Automatický kotel si sám přikládá palivo a umí oheň zapálit i uhasit. Při srovnání nákupní ceny ale vycházejí pelety dráž než dříví. 

Dotace na fotovoltaiku jsou lákavé, ale zamyslete se, jestli pro vás opravdu nebude výhodnější moderní kotel na tuhá paliva, který má celou řadu výhod.

  1. Velikost kotle

Rozměry hrají roli hlavně při výměně, kdy se musí nový kotel na tuhá paliva vejít do stávající kotelny nebo projít dveřmi. Na trhu najdete kotle nejrůznějších rozměrů a uspořádání, takže není problém vyřešit i složitější prostorovou situaci

Například nejužší peletový kotel na trhu Biopel mini tower od OPOP měří na šířku jen 35 centimetrů. U kotlů na pelety řady Biopel mini si můžete také zvolit stranu, na kterou umístíte násypku, a kotle OPOP s ručním přikládáním o výkonu od 12 do 20 kW se vejdou i dveří šířky 60 centimetrů.

Ekologické fungování

Dřevo i pelety vyráběné z pilin patří mezi paliva pocházející z obnovitelných zdrojů energie. Všechny aktuálně prodávané kotle musí splňovat podmínky takzvaného ekodesignu, který nastavila Evropská unie pro ekologický provoz. Druhým důležitým ukazatelem je zařazení do emisní třídy na stupnici 1 až 5. Kotel 5. třídy vypouští do vzduchu nejméně škodlivin a je tedy nejekologičtější. 

Automatické peletové kotle OPOP jsou zařazené do nejlepší emisní třídy. Stejné je to i našimi kotly na dřevo. Díky zmíněné vysoké účinnosti moderních kotlů vzniká při spalování jen minimální množství emisí,“ potvrzuje Roman Boczek. Takové kotle jsou i státem podporované jako vhodný ekologický zdroj vytápění. 

Zdroj fotografií: OPOP

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings