Your search results

5 Tipů: Jak vybrat nový skleník do zahrady?

Napsáno Dana Beková v 31. 5. 2022
0

Výběr správného skleníku vyžaduje čas i přípravy na vaší zahradě. Ať už jste začátečník či zkušený zahrádkář, volbu zahradního skleníku je vždy potřeba důkladně promyslet. Existuje mnoho tvarů, velikostí a typů, které možnosti vaší volby výrazně rozšiřují, zároveň ji ovšem dělají i o trochu náročnější.  A na co si dát pozor, když si pořizujete nový skleník do zahrady? To vám poradíme v našem dnešním článku.

1. Umístění skleníku

Umístění a velikost skleníku často vychází z možností, které vám zahrada poskytuje. S ohledem na zajištění vhodných podmínek pro pěstování, je klíčovým faktorem dostatek světla. Pro zachycení největšího množství slunečních paprsků je vhodné nasměrovat skleník, konkrétně jeho nejdelší část, směrem na jih. Zároveň je nutné, aby skleník nebo jeho část nebyly v žádném stínu a mohly tak přijímat sluneční svit po co nejdelší část dne. Stejná doporučení pro vás platí, i pokud uvažujete o skleníkové přístavbě. V tomto případě navíc můžete využít i tepla sálajícího ze zdi domu.

skleník
Jaký tvar si vyberete?

2. Jaký tvar si vybrat?

Spolu s výběrem místa umístění je nutné také rozmýšlet tvar konstrukce skleníku. Mezi základní a zároveň nejčastěji využívané patří:

  • obloukové skleníky
  • hranaté skleníky se sedlovou střechou (známé jako áčkové či trojúhelníkové skleníky)

Obloukové skleníky

Vlivem aerodynamického tvaru je konstrukce až o 60 % odolnější. Povrch oblouku skleníku navíc tvoří celistvé pláty polykarbonátu (rozměr 6 x 2 m), což oceníte především při bouři a silném nárazovém větru. Proto i obloukové skleníky patří do kategorie, kde tolik nehrozí, že ho budete hledat někde na poli.

Skleníky áčkového typu

Oceníte ho již při montáži. Váš skleník do zahrady bude totiž nejspíš dodán v jedné krabici. Zmiňovanou výhodou je již nařezaná výplň skleníku. U obloukového skleníku si musíte díly na čela skleníku vyřezat sám dle přiloženého řezového plánku. Tyto díly se vyřezávají z velkého plátu, ale věřte nám, že i mírně zručný stavitel skleníku si s vyřezáváním poradí bez problémů. K vyřezávání desek postačí i pevné nůžky.

Na druhou stranu jednou z nejčastěji zmiňovaných nevýhod skleníků s áčkovou střechou je omezení výškového potenciálu rostliny – kvůli sklonu sedlové střechy. Proto je potřeba rozmyslet, co ve skleníku chcete pěstovat. U každého druhu rostliny je nutné mít na paměti její „ochranný prostor“ – ten potřebují mít jak nad/pod sebou, tak vedle sebe. Další možnou nevýhodou “áčkového” skleníku může být horší lom světla na jeho kolmých stěnách.

Existují i další méně častá provedení, jako jsou skleníky ve tvaru písmene L, viktoriánské skleníky či zahradní pavilony. Ty se svým pravoúhlým zpracováním a vlastnostmi podobají skleníkům hranatým. 

3. Velikost a konstrukce skleníku

Co se týče výšky, ta se nejčastěji pohybuje okolo dvou metrů, což je kromě drtivé většiny rostlin dostačující i pro samotné pěstitele. Nezapomeňte, vždy je dobré mít nad hlavou rezervu, ušetříte si případné boule na hlavě a bolavý krk.

Vámi zvolený tvar skleníku do značné míry ovlivňuje možnosti výběru výplně. Existují dvě varianty výplní skleníků:

  • polykarbonát
  • sklo

U klasických hranatých skleníků můžete vybírat z obou variant prosklení. U skleníků obloukových pak vycházejte ze samotného tvaru, kdy skleněné výplně nelze na rozdíl od polykarbonátových desek ohýbat do kulatého tvaru.

4. Jak ukotvit skleník do zahrady?

Existují dvě základní varianty:

  • ukotvení do země

Je tím hlavně myšleno zakopání či zavrtání skleníku, respektive jeho spodních částí do země. U obloukových skleníků je ukotvení do země realizováno pomocí zakopání tzv. přečuhujících obloukových profilů. K vyvrtání takové díry vám pomůže lopata. Díry pak jednoduše zasypete zpět hlínou, případně můžete přidat písek a štěrk, které přispějí k větší stabilitě.

  • betonovou vyzdívku

Vytvoříte ji například ze ztraceného bednění. V tomto případě ukotvování je nutné přesahující profily uříznout klasickou úhlovou bruskou a následně základový profil pomocí tzv. úhelníkových profilů / vinglů (často nejsou součástí balení) připevnit k betonovému podkladu. U hranatého skleníku je situace o něco snazší. Skleník, ať už se základnou nebo bez, ukotvíte pomocí úhelníkových profilů a máte hotovo.

skleník a zelenina
Do skleníku dejte zeleninu i ovoce.

5. Požádejte odborníka

Pokud raději přenecháte stavbu skleníku na někom zkušenějším, neváhejte si ke skleníku přikoupit také montáž. Jestli plánujete skleník ukotvit do země, je potřeba, abyste přikoupili požadované kotvicí sady a základnu skleníku. Pokud skleník připevnítena betonový základ, musíte mít tento základ zhotovený ještě před příjezdem montážníků. Ověřte si také, co vše obsahuje cena za montáž. Zpoplatněné mohou být různé druhy ukotvování skleníku, přídavná střešní okna či instalace poliček. A kolik vás to vše bude stát? Počítejte s tím, že vás montáž vyjde cca na 50-75 % ceny skleníku.

Výběr skleníku není žádnou vědou, nicméně je dobře si vše pořádně rozmyslet a nechat si i poradit.

Přečtěte si naše další články jako třeba co to je HDO nebo co dělat, když se stydíte za svůj vzhled.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings