Your search results

5 problémů, když chcete solární panely na střechu

Napsáno Dana Beková v 29. 11. 2024
0

Solární panely na takovou střechu nemusejí být vhodné pro každého. Jsou v tom i rizika, která byste neměli brát na lehkou váhu. Když pomineme, že mohou ovlivnit sousedské vztahy, a to kvůli závisti, tak je tu otázka i zda se vám vyplatí. Problém může nastat i s jejich likvidací, kdy jejich ekologické zničení vás může i zruinovat. Vybrali jsme pro vás 5 rizik, které mohou při jejich pořízení nastat.

5 problémů u solárních panelů na střeše

1. Vzhled

Co si budeme povídat, na střeše opravdu vypadají solární panely otřesně. Vystouplé černé cosi, které vaší domácnosti dodá energii je strašný pohled. I když jsou tací, kterým se mohou panely líbit, pořád se nemohu zbavit pocitu, že mezi ně rozhodně nepatřím. Ale je to subjektivní názor. Jejich instalaci sice můžete provést na libovolný tvar střechy, jenže i tak se nemusejí všude hodit. Zapomeňte obzvlášť na domy, které jsou památkově chráněné nebo nějak historicky cenné. Úředníci je skutečně nepovolí.

Když to nejde na hlavní střechu, chcete zkusit garáž? No, chyba to není, navíc v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám se dočkáte úspěchu.

2. Vadné komponenty

Kvalitní a správně sestavené systémy, to je to co vám problém nikdy nepřinese. Pokud dáte ale na rady souseda, který se někde dočetl, že se to dá ošmelit, určitě ho neposlouchejte. Laciné komponenty, navíc neodborně nainstalované, vás totiž mohou klidně stát i bydlení. K jejich znehodnocení může například dojí jak kvůli již zmíněné neodborné manipulaci, tak i nevhodně provedené konstrukci, absencí ochrany proti blesku, nebo špatným umístěním kabelů.

Odfláknutá práce pak bude mít nízký výkon, krátkou. Jak se tomu vyvarovat? Šetřete, šetřete a šetřete.

3. Poškození střechy

Další problém je velmi podobný jako ten předchozí – poškozená střecha vzniká kvůli neodborné instalaci. Je to jeden z nejdůležitějších faktorů. Nikdy se nepouštějte do instalace svépomocí. Nevyplatí se vám, naopak vše můžete ohrozit. Důležitá je také dobrá konstrukce střechy. Na polorozpadlou střechu vám nikdo nic nenainstaluje.

4. Nevhodný panel

Existují tři druhy fotovoltaických panelů – polykrystalické, monokrystalické a amorfní. Odlišují se vlastnostmi, výkonem a schopností přeměňovat energii ze slunečního svitu. Nejlepší jsou monokrystalické panely, ty stačí pokrýt i menší plochu a uvidíte, že s nimi budete spokojení. Nejlevnější varianta je polykrystalické solární panely, používají se především tam, se světlo více rozptýlí. Nevýhoda je, že nemusí mít takový výkon.

5. Až moc energie

Elektřina, kterou vyrobíte a v domě nespotřebujete, přeteče do sítě. Od dubna do září je to celkem běžná záležitost. Někteří z dodavatelů přebytečnou energii vykupují, částka je ovšem minimální, takže vydělat se na tom rozhodně nedá. Abyste mohli energii z fotovoltaiky využít co nejlépe, vyplatí se k ní připojit akumulátor. Za celkem nízké pořizovací náklady můžete přebytečnou energii využít k ohřevu vody. Budete potřebovat pouze bojler nebo akumulační nádrž na teplou vodu.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings