Your search results

10 Tipů: Jak na obývací pokoj dle feng shui

Napsáno LeaBalgova v 29. 4. 2021
0

Obývací pokoj je prostor, kde se schází rodina a přátelé. Slouží k odpočinku, relaxaci a trávení volného času. Je tedy podstatné, abychom z něj vytvořili místnost, kde se všichni budou cítit příjemně. K tomu nám pomůže tradiční čínské učení feng shui.

Obývací pokoj dle feng shui bude pro naši duši opravdová oáza odpočinku, ve které budeme trávit čas se svými nejmilejšími. V našem článku si prozradíme, jak toho docílit.

Fung shui

Tradiční čínské učení, jehož princip spočívá v nastolení harmonie v prostoru, který nás obklopuje. Nejdůležitější je tedy nastolit harmonii v místě, ve kterém trávíme čas. Domov, kancelář, chalupa, či zahrada. Feng shui pracuje s polaritou jinu a jangu (temnoty a světla) a pěti elementy (oheň, země, voda, kov a dřevo).

jin a jang
Jin a jang – spojené části jednoho celku

Říká se, že jaký je náš domov, takový je i náš život. Když budeme žít v nepřehledném a chaotickém bytě, tak nejspíše bude takový i náš život. Chaotický a nepřehledný. Naopak když budeme působit v čistém a systematickém prostředí, bude náš život uspořádaný a mysl zdravá. A na těchto základech staví i učení feng shui. Toto učení klade důraz na systematičnost, uspořádání a pravidelnost.

Dostatek světla

Obývací pokoj dle feng shui musí být dostatečně prosvětlený. Vhodná jsou dřevěná velká okna, která propustí sluneční svit do každého rohu obývacího pokoje. Pokud v něm máme tmavé kouty, měli bychom je dostatečně osvětlit (například lampičkou). Přirozené světlo vnáší do pokoje pozitivní energii, podporuje dobrou náladu a přitahuje radost a peníze. Zrcadla, která jsou vhodným doplňkem do této místnosti, také pomohou odrážet světlo do temnějších míst. Zároveň opticky zvětší prostor.

Při rekonstrukcí domů se často zazdívají okna, aby byl co nejnižší únik tepla. Opačný přístup se při rekonstrukci snaží ale dům prosvětlit. Tol lze udělat i u starého domu. Takže pamatujte na světlo až budete rekonstruovat svůj dům.

Vhodné doplňky

Doplňky, které v pokoji umístíme, v podstatě aktivujeme. Obývací pokoj dle feng shui by měl obsahovat pouze dekorace, které chceme mít ve svém životě aktuální. Naopak sošky, suvenýry a další předměty, které v nás vyvolávají sklíčenost a vzpomínky na špatné chvíle bez milosti odstraníme.

Vhodné jsou obrazy s pozitivními motivy a fotografie milovaných osob a šťastných chvilek. Vyvarovat bychom se měli obrazům se smutnými a agresivními náměty. Obrazy v sobě skrývají velmi silnou energii, která může ovlivnit naši psychiku.

Polštářky, závěsy, deky a ostatní textilie by měli být z přírodního materiálu, jako je bavlna, len, nebo vlna. Jsou vzdušné a lépe pracují s klimatem v místnosti.

Dispozice

Vhodná orientace obývacího pokoje je na jihozápad, jihovýchod, či západ. Je to z toho důvodu, aby do místnosti pronikalo co nejvíce přirozeného světla, které místnost dostatečně prosvětlí a provzdušní. Aby mohla energie čchi nerušeně proudit, měl by být prostor dostatečně velký.

Sedací souprava

Sedací souprava je nejčastěji užívaným nábytkem v obýváku. Její umístnění je tedy klíčové. Pohled ze sedací soupravy bychom měli směřovat na nějaké příjemné místo, jako je výhled do přírody, nebo na krásný optimistický obraz. Přípustný je i pohled na televizor.

Sedací souprava nesmí být směřována tak, abychom seděli zády ke dveřím. Tato pozice vykazuje pocit nejistoty a nebezpečí. Špatné umístění je i volně v prostoru, kdy nejsme chráněni zezadu stěnou. Pevná stěna za zády nám totiž dodává pocit bezpečí a jistoty. Sedací prostor by měl být ohraničený (například oboustrannou knihovnou), aby bylo patrné, který prostor mu náleží.

obývací pokoj
Barvy a uspořádání má vliv na mezilidské vztahy

Stůl

Stůl v obývacím pokoji představuje symboliku zdraví. A to nejen fyzického, ale i toho duševního. Umístíme na něj jen pár dekorací. Například vonnou svíčku, nebo věc, ke které máme blízký vztah. Nezapomeneme ani na rostlinu (s oblými listy). Konferenční stůl má silný vliv na kolemsedící. Měl by být tedy nepoškozený, čistý a uspořádaný. Přesně takový, jaké má být i naše zdraví.

Krb

Krb nastolí do obývacího prostoru klidnou atmosféru. Díky tomu vznikne v místnosti příjemná oáza odpočinku a pohodlí. Zde je nutné podotknout, že pokud chceme mít krb, tak rozmístění obývacího pokoje bychom měli mít naplánováno již v době přípravy projektu domu. A to kvůli umístnění komínu a dalším technickým parametrům. Krb by neměl být umístěn uprostřed místnosti.

Barvy

Barvy na nás mají větší vliv, než bychom tušili. Vhodně zvolené barvy do obývacího pokoje mají vliv na náš společenský status, mezilidské vztahy a kariérní růst. Odstíny budeme volit jemné a hřejivé, podobné těm přírodním. Hnědá, krémová, bílá, oranžová a žlutá nastolují v prostoru pocit jistoty, stability a přátelství. Nevhodná je například modrá, která podporuje aktivitu a soustředěnost. Myšlenkové pochody, které jsou vhodné spíše do kanceláře a studovny.

Barvy nás nejvíce ovlivňují když spíme. Během spánku jsme totiž bezbranní a odevzdaní jejich působení. Článek ložnice podle feng shui nám o tom poví více.

Rostliny

Rostliny symbolizují rozvoj a růst. Přivádí do našeho domova klid a harmonii a redukují stres. Je proto potřeba jim věnovat dostatečnou pozornost a péči. Nemocné, slabé a suché květiny vyzařují negativní sílu a brání nerušenému proudění energie. Naopak opečovávané a zdravé rostliny plné života vyzařují pozitivní energii, která je pro obývací pokoj dle feng shui tolik důležitá.

Do feng shui interiéru jsou nevhodné kaktusy a další pichlavé rostliny s ostrými listy. Trny kaktusů představují šípy, které naruší harmonii v našem prostoru. Můžeme je umístit před vchodové dveře jako symbol ochrany.

Mezi vhodné rostliny se řadí bambusy, fíkusy, chryzantémy a všechny popínavé rostlinky. Pozitivní energii také přináší všechny rostliny s kulatými listy, barevnými květy a zdravou zelenou barvou. V obývacím pokoji postavíme vysokou rostlinu do jihovýhodního rohu.

bambus
Bambus je vhodnou rostlinou do našeho interiéru

Pryč se vším nepotřebným

Úložné prostory v obývacím pokoji jsou plné různých předmětů. Pořádně si projdeme všechny věci, které máme ve skříňce pod televizí, či v komodě. A zejména ty, které tam jsou již několik let. Věci, které nepotřebujeme, ale je nám líto je vyhodit.

Tyto předměty jako jsou staré sošky, vázy, deky a mnoho dalšího vysílají negativní energii. Tím, že se jich zbavíme harmonizujeme prostor kolem nás.

Knihovna

Knihovna podle feng shui musí být uzavřená. Otevřená knihovna působí rušivě, protože neustále vnímáme vizuální impulsy v podobě písmen a barevných obalů knih. To nás může rušit a unavovat. Knihovna je těžký a silně působící prvek. Měli bychom ho zmírnit například poličkou, na které budou umístěny dekorace bez knih. Rostliny a malé světlo knihovnu prosvětlí a odlehčí také.

Knihovna podle feng shui (stejně jako ostatní prvky) musí být čistá a uklizená. Měli bychom ji věnovat pravidelnou péči, aby se v ní neusazoval prach.

Další tipy k nastolení harmonie v obývacím pokoji

  • Pořádek – čisté prostředí je v učení feng shui naprostý základ,
  • miska s mincemi – mince a drahokamy jsou symbolem prosperity a bohatství. Když umístíme mističku například na konferenční stolek, bude do našeho domova přitahovat jmění a majetek,
  • pozor na ostré předměty – jakékoliv nože, meče a zbraně mohou produkovat hádky a agresivní chování,
  • pryč se všemi mrtvými předměty – tím jsou suché květiny a nefunkční a rozbité vybavení. Feng shui podporuje vše živé a funkční,
  • starožitnosti – starožitné kousky mají osobité kouzlo. Avšak postačí pouze zavěšené hodiny na zdi, nebo starodávná komoda u stěny. Se starožitnostmi bychom to neměli přehánět, protože vše staré blokuje proudění pozitivní energie.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings