Your search results

Pravidla a tipy pro natírání nábytku

Napsáno Dana Beková v 27. 7. 2024
0

Existuje celá řada důvodů, proč se věnovat natírání nábytku. Ať už je to kvůli změně designu, nebo poškození oblíbené židličky či kvůli záchraně staré skříně po prababičce, která by jinak skončila v popelnici. Za pokus to rozhodně vždycky stojí. Sama mám s takovou možností zkušenosti, proto jsem pro vás připravila pár nápadů, jak si takovou snahu co nejvíce usnadnit.

natírání nábytku tipy

Začněte s plánem

Než začnete se vším snažením, zaměřte se nad vhodným stylem. Líbí se vám Provence styl? Nebo máte rádi raději industriální? Chtěli byste, aby váš recyklovaný nábytek působil jako nový, nebo jako opotřebovaný? V případě, že jste se rozhodli pro starší a trochu ošuntělý nátěr, zvolte raději matnější barvu. Nejlepší je křídová barva.

Například známá designerka Annie Sloan má snad nejlepší peletu křídových barev. Rozhodně vyzkoušejte třeba námořnickou nebo versailles barvy. Vždycky je to tutovka, ať už je to jakýkoli nábytek. Navíc křídové barvy mají tu výhodu, že se nemusíte tolik starat o tahy štětců nebo o dokonale rovnoměrný povrch.

Jestli jste se rozhodli pro hladký povrch, pak si vyberte barvu s reflexním povrchem nebo pololesklým. Tady už musíte být opatrnější se štětce, aby vše působilo hladce a rovnoměrně.

Před nátěrem

Před malováním je opravdu nejdůležitější nábytek pořádně připravit. Nejprve ho očistěte a odstraňte veškeré nečistoty, prach nebo dokonce mastnotu. Nemusíte ho vždycky obrousit. A  jak tedy poznáte? Pokud se chystáte na hladký povrch, pak nábytek určitě obruste, tím vyhladíte případné nedostatky. Přejete si lesklý nebo šupinatý povrch? Začněte určitě broušením. Na druhou stranu, jestli se chystáte na více poškozený povrch nebo natíráte kus nábytku, který je v dobrém stavu, pravděpodobně můžete broušení přeskočit.

Vhodné prostředky a základní nátěr

Malé válečky jsou nejideálnější pro malování velkých hladkých povrchů. Barva se nanáší mnohem rychleji a zanechává velmi hladký povrch. Hledejte proto válečky speciálně vyrobené pro hladké povrchy. Pak použijte správný základní nátěr. Například u křídové barvy můžete,  základní nátěr klidně vynechat.

Na druhou stranu dobrým základním nátěrem zabráníte žloutnutí a i nemusíte tolikrát natírat.

Pamatujte, že podkladový nátěr nanášejte na dřevo jen v případě, že chcete zacelit povrch, a aby i nová barva lépe držela. Jestli si chcete ušetřit práci s několikavrstvým natíráním, přidejte trochu barvy přímo do podkladového nátěru. Nemusíte ho ani nanášet v silné vrstvě, stačí když jej povrch lehce potřete. Silně vrstvu aplikujte především na místa, která jsou často používaná. Tím myslíme například drždla nebo opěrky. Platí to i u jídelního stolu nebo nočního stolku. Povrch pak bude odolnější a vy se tak o něj nemusíte moc starat. Po nanesení a zaschnutí základové barvy na dřevo povrch jemně obruste smirkovým papírem. Prach a piliny setřete vlhkým hadříkem.

Fixujete lakem

Posledním krokem při natírání nábytku rozhodně není samotné barvení. Pokud chcete předvést profesionální práce, tak musíte nábytek pořádně zafixovat. Vyčkejte až zaschne a připravte si lak na dřevo. Tím vytvoříte ochranný nátěr, který zabrání odlupování barvy, který nábytku dodá lesk. Pro lakování použijte štětec. Jestli vám lak moc nevoní, tak si kupte akrylové barvy, které jsou vysoce odolné, takže lak není nutný.

Umístění takového staronového nábytku je klíčové v celém procesu. Pamatujte, že by neměl stát v místnosti, kde je vlhko. Pak by vám měl i nátěr vydržet dlouho. A pak už můžete takový kus nábytku umístit například do společného pokoje pro kluky a holky.

Zdroj: Annie Sloan, prettydistressed.com

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings